29 °C

AK Parti ile CHP heyetleri 'koalisyon'u görüştü

CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç, yaklaşık 6.5 saat süren koalisyon görüşmeleri sonrasında CHP heyeti adına görüşme sonrası bilgi verdi. Koç’un ardından Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu

AK Parti ile CHP heyetleri 'koalisyon'u görüştü

CHP adına koalisyon görüşmelerini yürüten heyetin başkanı Prof. Dr. Haluk Koç şöyle konuştu:

"3 toplantı daha var"

"Bugün ele alınan başlıklardan temel özgürlükler, anaysa, hukuk düzeni çerçevesindeki her konu çok net bir şekilde masaya getirildi. Seçim kanunun ve bununla ilgili alt başlıklar değerlendirildi. İki taraf da görüşünü sundu. Mutabık olunan olunmayan konular var. Görüşmelerimizi sürdüreceğiz. 3 toplantı daha var.

Çeşitli teknik ekipteki arkadaşlarımız o günün alt yapı çalışmaları da belirleniyor. Bizim de hazırlanmamız gerekiyor. Perşembe günü yine aynı saatte kaldığımız yerden yeni konuları görüşeceğiz.
Şuan Türkiye’nin ihtiyacı olan bir hükümet kurabilir miyiz konusunda partimizin verdiği yetki çerçevesinde Ak Parti ile mutabık kalınabilecek ve kalınamayacak konular bir envartere dökülerek görüşmeler sürdürülüyor."

"Asıl hedef yeni anayasa"

CHP genel başkanı Haluk Koç’un ardından AK Parti temsilcisi Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik de açıklamalarda bulundu.

Çelik şöyle konuştu:

Bugünün ana başlığı “anayasa, yeni anayasa, demokratikleşme ve özgürlükler konusuydu. Kuvvetler ayrılığına kadar geniş bir yelpaze var. Anayasanın nasıl bir tarza sahip olması konusunda geniş bir tartışma yaptık. Bundan sonrasında karşılıklı olarak yeni anayasaya ve kuvvetler ayrılığına, seçim sistemine, meclis iç tüzüğü konuları değerlendirildi.

Yargı reformuna nasıl bakıyoruz, hukuk devletini nasıl kavramlaştırıyoruz, bunun uzlaşma ve çatışma noktaları nelerdir, ortak noktalar nelerdir bunları değerlendirdik.

Son toplantı pazartesi

Günaşırı toplanacağız. O ara günlerle de bu kadar saate yakın bir toplantı yapıyoruz. Perşembe günü tekrar bir araya geleceğiz. Sonrasında da pazartesi günü son toplantıyı yapacağız. Bazen 2, bazen 3 konu tartışacağız ve pazartesi günü son toplantıya ihtiyacımız olacak. Çalışma planımız bu şekilde. Bizim açımızdan faydalı bir toplantı oldu. Tüm başlıkları tartıştık. Bugünkü dosyamız bizim açımızdan tamamlanmış oldu.

Daha önce 60 maddenin Meclis’ten geçirileceğiz bizim tarafımızdan ifade edilmişti. Bu geçici bir çözüm. Asıl hedef yeni bir anayasa kazandırmak. Bu 60 madde elimizin altında. Türkiye’nin asıl hedefinin Yeni Anayasa olduğunu söylüyoruz.

Başkanlık Sistemi

AK Parti resmi görüş olarak daha önce bunu bildirdi. 7 Haziran sonrasındaki tablo içerisinde bu tabloya bakmamız gerekiyor. Sistem tartışması meselesinden ziyade kuvvetler ayrılığı ve yargı reformunu nasıl değerlendirilmesi konusunda tartışıldı. Kurulur, kurulmaz  bilinmez ama görüşmeleri yapıyoruz. Bu konuda zıt görüşlerimiz var. Ortak noktalar neler olduğu konusunda enerjimizi veriyoruz. Kendi aramızda tartışma olabiliyor ama toplantı sonrasında görüşlerimizi şeffaf bir şekilde sunuyoruz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap