17 °C

Akademisyen hakkında ilk iddianame tamamlandı

FETÖ soruşturması kapsamında İÜ'deki 14'ü tutuklu 45 akademisyenin 'şüpheli' olarak yer aldığı ilk iddianame hazırlandı.

Akademisyen hakkında ilk iddianame tamamlandı

FETÖ/PDY'nin İstanbul Üniversitesi'ndeki yapılanmasına ilişkin İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu savcısı Mehmet Şenay Baygın tarafından yürütülen soruşturma tamamlandı.

Örgütün akademik yapılanmasına yönelik tamamlanan ilk iddianame 191 sayfadan oluşuyor. İddianamede, aralarında profesör ve doçentlerin de bulunduğu 14'ü tutuklu 45 akademisyen 'şüpheli' olarak yer aldı.

Bylock ve 1 dolar delil oldu

İddianamede, şüphelilerin bazılarının kriptolu haberleşme programı olan ve örgüt mensuplarınca kullanıldığı tespit edilen, "ByLock" kullanıcısı olduğu, örgüt elebaşısı Gülen'in talimatı üzerine Bank Asya hesaplarına para yatırdıkları, şüphelilerin bazılarının evlerinde yapılan aramalarda, örgütün simge parası olarak gösterilen "1 dolar" bulunduğu bilgisine yer verildiği öğrenildi.

Şüpheliler hakkında, "Silahlı terör örgütü kurmak veya yönetmek" ile "Silahlı terör örgütüne üye olmak" suçlarından 7,5 yıldan 22,5 yıla kadar değişen oranlarda hapis cezaları istendi.

Başsavcılığa gönderilen iddianame onaylanarak İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesine gönderildi.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.