Akdoğan'dan HDP'ye eleştiri

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, "HDP'nin barajı geçmesi demokrasi için gerekli" açıklamalarına ilişkin, "Niye gerekli? Oyun arttı, daha demokrat olmadın. Milleti daha çok sokağa döktün" dedi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, AK Parti Kulu İlçe Başkanlığınca düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin hızlı yükselişinin önünü kesmek isteyenlerin her türlü bozgunculuğa başvurduğunu söyledi.

Ülkenin ayakları üzerinde durmaya başladığını ve Avrupa ülkeleri küçülürken Türkiye'nin büyümeye başladığını ifade eden Akdoğan, şöyle devam etti:

"(Türkiye çok oluyor) dediler ve bir ay sonra Gezi olayları başladı. Toplumsal isyanlar çıkarmak istediler ve bu oyunu kopyalama bir şekilde birçok yerde denediler. Bizden 2 hafta sonra Mısır'da darbe yaptılar, milleti sokağa döktüler. Mısır'da milletin iradesine, milletin seçilmiş iktidarına darbe yapanlar ne kadar alçaklık yaptıysa, milletin seçilmiş cumhurbaşkanına idam cezası verenler de o kadar büyük alçaklık yapmaktadır. Milletin seçilmiş iktidarını devirdiler ve dediler ki (Mısır'ın Tayyip'ini devirdik.)"

Çözüm Süreci ile ilgili reformları da AK Parti'nin yaptığını vurgulayan Akdoğan, hükümetin ret, inkar ve asimilasyon politikalarına son verdiğini, bölgesel ayrımcılığı ortadan kaldırdığını söyledi.

"Oyun arttı, daha demokrat olmadın"

Akdoğan, Çözüm Süreci'ni AK Parti'nin başlattığını belirterek, "Tayyip Erdoğan başlattı, Ahmet hocamız devam ettiriyor. İkide bir 'Çözüm Süreci bitti, kalmadı, sonuna gelindi' diyen kim? Bu HDP'liler. Biz süreç var, biz başlattık, biz başarıya ulaştıracağız diye konuşuyoruz. Onlar da sabote etmek için her şeyi yaptılar. Onlar konuşuyor ancak boş konuşuyor" ifadesini kullandı.

HDP'nin Çözüm Süreci'nde her türlü engeli çıkardığına işaret eden Akdoğan, şunları söyledi:

"Şimdi diyorlar ki, 'Bizim barajı geçmemiz demokrasi için çok gerekli.' Niye gerekli, sen güçlendiğin zaman demokrasi mi güçleniyor? Cumhurbaşkanlığında 9'u geçtin ne oldu? Daha mı demokrat oldun? 2 ayı bulmadı, makyajları döküldü. Bir buçuk ay sonra insanları sokağa döktü. Onlarca insan hayatını kaybetti. Oyun arttı daha demokrat olmadın. Milleti daha çok sokağa döktün. Şimdi barajı geçersen bunu yapmayacağının garantisi var mı? Tehdit etmeyeceğinin, şantaj yapmayacağının, milleti sokağa dökmeyeceğinin, Batı'ya gidip 'Bak bütün buralardan biz oy aldık, bundan sonra biz burada özerklik ilan ediyoruz' demeyeceğinin garantisi var mı?" 

"Elinde silah olan adam konuşuyor"

Akdoğan, AK Parti'nin demokratik siyaseti güçlendirdiğine işaret ederek, her türlü sorunun çözüm yerinin siyaset olduğunu ancak bu siyasetin de "başkalarının uydusu" olarak gerçekleşmeyeceğini bildirdi.

"Bunların diyeceği bir şey yok, elinde silah olan adam konuşuyor" diyen Akdoğan, "Birtakım belediye başkanları millet oy vermiş belediye başkanı olmuş. Peki kim yönetiyor belediyeyi? Oradaki bir işçi, örgütün komiseri. Geliyor fırça atıyor belediye başkanına. Arkada bunlar, kukla yönetim. Arkada terör örgütünün dediği oluyor. Bu yüzden bunlara daha fazla destek vermek demokrasinin önünü açmıyor, bunlar vesayet altında. Bunlar vesayetten kurtulmadığı sürece demokrasi havarisi kesilemezler" değerlendirmesinde bulundu.

Yalçın Akdoğan, şöyle devam etti:

"Bunların 'Biz seçim kazanalım' diye değil, 'AK Parti kaybetsin' diye bir dertleri var. Biz hep şunu söyledik, Türkiye kazansın da biz kaybetmeye razıyız. Mesele Türkiye meselesi, kimin kazandığı, kaybettiği değil. Ama bunlar diyorlar ki 'Gemiyi biz batıralım, AK Parti batsın, Türkiye batsın.' Bu paralel çete, Türkiye'ye ihanet eden, milletin iradesine, iktidarına saldıran, devletin kurumlarına kumpas kuran; tek tek her vatandaşımız bunlardan çok çekti, bütün cemaatler çekti. Sınav sorularını çalarlar, memurların kariyerlerini bozarlar, her kötülüğü yaptılar, her yolu mubah gördüler. Bunlarla şu an işbirliği halindeler. Bu hastalıklı bir yapıdır."

"Kim varsa bir araya geldi"

Daha sonra Kulu ilçesi Tavşançalı Mahallesi'ni ziyaret eden Akdoğan, burada yaptığı konuşmada, 7 Haziran seçiminin referandum niteliğinde olduğunu söyledi.

Başbakan Yardımcısı Akdoğan, 7 Haziran'daki seçimin eski Türkiye'ye dönmek isteyenlerle yeni Türkiye'yi kurmak isteyenler arasında olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

"Karşıdaki cephe hepsi bir arada, birlikte hareket ediyor. Kim varsa bir araya geldi. Dün birbirinin yüzüne bakamayacak, yan yana gelemeyecek herkes 'Yeter ki AK Parti kaybetsin' diyor. Kimin kazandığının bir önemi yok ve her yolu deniyorlar, her yol onlar için mübah. Herkesle işbirliği yapabilirler. Millet bu oyunun farkında."

Etiketler