31 °C

Akdoğan'dan koalisyon mesajı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, "Kırmızı çizgilerimiz yok ama ilkelerimiz var" dedi

Akdoğan'dan koalisyon mesajı

Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan, seçimden çıkalı bir ay olduğunu, taşların daha yerine oturmadığını belirterek, "Bir an önce belirsizliğin aşılması, Türkiye'nin düzlüğe çıkması önemli" dedi.

Akdoğan, Kanal 24'teki "Ankara Masası" programında seçim da değerlendirerek, "Belirsizliğin giderilmesi lazım. Seçimler her zaman bir belirsizlik ortamıdır. Herkes bir frene basar, uluslararası yatırımcılar da ülke de. Para hareketliliği de durur seçim dönemlerinde. Seçimden çıkalı bir ay oldu, taşlar daha yerine oturmadı. Bir an önce belirsizliğin aşılması, Türkiye'nin düzlüğe çıkması önemli. Hükümet de burada gerçekten sorumlu bir yaklaşım içerisinde. Hükümet, Türkiye'yi türbülansa sokmadan, Türkiye bir zarar görmesin sorumluluğuyla hareket ediyor" ifadesini kullandı.

Hükümetin bir an önce kurulmasının, herkesin önünü görmesinin önem taşıdığına dikkati çeken Akdoğan, tüm partilerin bu mantıkla hareket etmesi gerektiğini bildirdi.

Akdoğan, seçim sonuçlarına ilişkin anketlerin farklı tablolar ortaya koyduğunu belirterek, AK Parti'nin seçim konusunda tecrübeli olduğunu vurguladı.

Toplumun nabzını en iyi tutan partinin AK Parti olduğunu, o yüzden bu tablonun çok sürpriz olmadığını dile getiren Akdoğan, şöyle devam etti:

"Bu tabloyu şöyle okumak lazım, AK Parti'nin 40-45 bandında olduğu görülüyordu zaten anketlere göre. Hatırlarsanız yayınınızda söyledim, biz yüksek oy alabiliriz. Yüzde 41 yüksek bir oydur, 40'ı geçmiş çok fazla parti yok Türk siyasetinde. Yüzde 43-44 alsak hükümet olamayabiliriz, böyle bir sıkıntı var. Dört parti olunca, bir iki puanla hükümet kurmak mümkün olabilir veya olmayabilir yorumunu yapmıştım. Sadece HDP açısından barajı geçecek mi geçmeyecek mi değil."

"Bizim kırmızı çizgilerimiz yok"

"Sayın Başbakanımız, samimi bir şekilde elini uzattı" diyen Akdoğan, Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun bütün partileri ziyaret etmesiyle başlayacak olan süreci şöyle anlattı:

"Önce ilk görüşmede genel bir Türkiye tablosu çizilecektir. İlkelerimiz, genel hassasiyetler ortaya konacaktır. Sonraki aşamalarda daha somut konular, muhteva ve koalisyon protokolü üzerinde birtakım müzakereler muhtemelen yapılacaktır."

 Davutoğlu, kırmızı çizgilerinin olmadığının altını çizen Akdoğan, "Türkiye'nin gerçekleri ve menfaatleri bizim önceliklerimizdir" dedi.

"Bizim için müzakere ve tartışma konusu değil"

"Cumhurbaşkanımızı eleştirmeye kalkıyorlar ama HDP seçim kampanyasını nasıl başlattı?" diye soran Akdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın "Seni başkan seçtirmeyeceğiz" sözlerini hatırlattı.

HDP'nin seçim kampanyasını "Tayyip Erdoğan karşıtlığı" üzerine kurduğunu dile getiren Akdoğan, diğer partilerin de benzer şeyleri yaptığını ve bunu seçimden sonra da sürdürmelerinin doğru olmayacağına değindi. Akdoğan, muhalefetin bugün Cumurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan üzerinden bir ajitasyon yapmasının ve onu hedefe koymasının kabul edilebilir bir tablo olmadığını belirterek, şöyle konuştu:

"Bu bizim için müzakere ve tartışma konusu değildir. Bunun üzerinde durmak Türkiye'nin meselelerini gözardı etmek demektir. Başka yerlere meseleyi getirmek, üzüm yemeye niyeti yok demektir."

 

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap