10 °C

Akıncı: Kıbrıs için elimizden geleni yapıyoruz

KKTC Cumhurbaşkanı Akıncı, Guterres'in öngördüğü çerçevenin içinde kalarak en kısa sürede çözüme ulaşmak için çalıştıklarını söyledi.

Akıncı: Kıbrıs için elimizden geleni yapıyoruz

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, gerek KKTC'nin gerekse Türkiye'nin Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres'in öngördüğü çerçevenin içinde kalarak, Kıbrıs'ta bir çözüm için elinden geleni yaptığını belirtti.

Konferansın gidişatına ilişkin görüşlerini açıklayan Akıncı, "Size her zaman gerçek neyse onu söyledim. Bugünün gerçeği de şu; Kıbrıs Türk tarafı da Türkiye de Guterres'in öngördüğü çerçevenin içinde kalarak, hiç dışına taşmadan Kıbrıs'ta bir çözümü artık sağlamak için ve bunu bugünlerde yapmak için elinden geleni yapıyor." dedi.

Akıncı, konferans kapsamında görüşmelerin ve toplantıların akşam saatleri de dahil gün boyu süreceğine işaret etti.

KKTC'den bazı parti liderlerinin BM Genel Sektereteri Guterres'e çağrıda bulunarak, Kıbrıs Konferansı'nın düzenlendiği İsviçre'nin Crans-Montana'ya yeniden gelmesini istediklerinin hatırlatılması üzerine Akıncı, "Doğru bir açıklama." dedi.

BM Genel Sekreteri'nin konferansa yeniden gelme ihtimali bulunduğunu kaydeden Akıncı, "Olmayacak diye bir durum yoktur ama bugünü ve yarını da görecek. Bize göre gelmesi iyi olur. Türk tarafı olarak bizim tavrımız bu. Umarız buna uygun gelişmeler olacak." ifadelerini kullandı.

Guterres'e Kıbrıs çağrısıGuterres'e Kıbrıs çağrısı

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.