13 °C

Akocak Hidro Elektrik Santrali faaliyete geçti

Trabzon'da Araklı-Karadere havzasının orta kısmında bulunan Akocak HES yılda 257 milyon kWh elektrik üretilecek.

Akocak Hidro Elektrik Santrali faaliyete geçti

TRABZON - Akenerji Üretim A.Ş. tarafından Trabzon'un Araklı ilçesinde kurulan Akocak Hidro Elektrik Santrali'nin açılışı törenle yapıldı.

Törende konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, söz konusu yatırımın son derece önemli ve güzel bir proje olduğunu ve projede emeği geçen herkese teşekkür ettiğini söyledi.

Böyle büyük yatırımların bulunduğu coğrafyaya büyük katkılar yaptığını anlatan Yıldız, Akocak hidro elektrik santralı (HES) yatırımıyla da en az 45-50 milyon dolarının bölgede kaldığını ve çevreye büyük sosyal faydaları olduğunu kaydetti.

Büyüyen Türkiye'de enerji kaynaklarını değerlendirirken öncelikle yerli ve yenilenebilir kaynakların enerjiye çevrilmesini temel strateji ve politika olarak belirlediklerini ifade eden Taner Yıldız, fakat bunların yanı sıra ithal doğal gaz ve petrol kaynakları ile nükleer güç santrallerinden yararlanılması gerektiğini, çünkü bu kaynaklardan yalnızca birinin Türkiye'nin enerji ihtiyacını karşılayamayacağını bildirdi.

Kaynaklardan birinin tercih edilmesinin, diğerinden vazgeçilmesi anlamına gelmediğini vurgulayan Yıldız, şöyle konuştu:

"Global ekonomik kriz yaşandı. Türkiye 2 yıllık rakamları dondurdu ve tekrar eski büyüme hızlarına ulaştı. Yalnızca geçen ay elektrik tüketimindeki büyüme geçen yılın aynı ayına göre yüzde 13,5 daha fazla.

Arkadaşların bir kısmı diyor ki 'nükleer yapma da ne yaparsan yap'. Özellikle bu yörede gerçekleştirmek istediğimiz 123 tane proje var. 4-5 milyar kilovatsaat (kWh) yapıyor bu. Bu yöredeki bazı arkadaşlarımız da diyor ki 'sudan yapma da neden yaparsan yap'. Ben bu sivil toplum örgütlerinin tamamının bir araya gelmesini tavsiye ediyorum. Birbirinizi lütfen ikna edin. Ama bizim bu konularla alakalı tartışmaları çok arkalarda bırakan bir yapılanma içindeyiz. O da Türkiye'nin büyüme hızını karşılayacak enerji yatırımları yapmamız gerektiği. Bizim kamu olarak şunu deme lüksümüz yok, bütün yenilenebilirleri yaptık veya sadece nükleeri yaptık ama sizi 24 saatte bir 2 saat elektriksiz bırakacağız. Böyle deme lüksümüz yok. 73 milyon insana olan sorumluluğumuz gereği, tüm abone hatlarına kesintisiz elektrik vermek için bütün yapmamız gerekenleri yapacağız."

Enerji kaynaklarını 4 ana unsurdan oluştuğuna işaret eden Bakan Yıldız, bunların hiçbirinden vazgeçmelerinin mümkün olmadığını, çünkü hepsinin Türkiye'nin zenginliği olduğunu kaydetti.

Yıldız, "Hiçbir şekilde iktidarı ile muhalefetiyle ayrı gayrı düşmeden bu kaynaklarımızı ön plana almamız lazım" dedi.

Yılda 257 milyon kWh elektrik üretilecek

Verilen bilgiye göre, Trabzon'da Araklı-Karadere havzasının orta kısmında bulunan Akocak HES, 100 MW'lik HES'ten sonra Akenerji'nin yatırımını gerçekleştirdiği ikinci büyük HES olma özelliği taşıyor. Suyunu Karadere'nin kollarından alan 81 MW kurulu güce sahip olacak Akocak'ta yılda yaklaşık 257 milyon kWh elektrik üretilecek. Baraj gölünde Karadere'nin 3 saatlik akışına denk gelen günlük 120 bin metreküplük su tutuluyor.

Akocak HES'in 761 metrelik düşüsüyle Türkiye'nin düşüsü en yüksek 3. HES'i olma özelliği taşıdığı da belirtildi.

Santralin toplam yapım süresi 48 ayı bulurken, sadece 1400 metre uzunluğundaki cebri borunun inşaatının 18 ayda tamamlandığı kaydedildi.

Yetkililer bölgeye zarar vermeden yatırım yaptıklarını belirtirken, bölgeye ilave ağaçlandırma yapacaklarını da vurguladılar.

Akocak HES ve Akocak regülatörlerinin üretim kapasitesiyle 158 bin 425 ton karbondioksit salınımını önleyeceğini, bir başka deyişle santralin doğaya yaklaşık 7,5 milyon ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunacağı da belirtildi.

Açılış konuşmalarının ardından Bakan Yıldız, EPDK Başkanı Hasan Köktaş, Trabzon Valisi ve Akenerji yetkilileri açılış kurdelesini birlikte kesti. Yıldız, kazasız, belasız ve bereketli kazanç temenni ettiğini belirtirken "Bismillah" diyerek açılışı yaptı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.