21 °C

AKP isteseydi anayasayı değiştirebilirdi

Devlet Bahçeli, AKP'nin referandumla ya da uzlaşıyla yapabileceği anayasa değişikliğini karşı duruş görmemek için yapmadığını savundu.

AKP isteseydi anayasayı değiştirebilirdi

MANİSA- MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Meclis'te 330 ve 341 aralığındaki vekil sayısıyla ister referandum yolu olsun, isterse uzlaşma yoluyla, Meclis'te görüş birliği sağlayarak, Türkiye'nin önünü açabilecek, ülkeyi çok daha kolay yönetebilecek, toplumsal sorunlara karşılık verecek bir anayasa düzenlemesini yapmak mümkündü" dedi

Bahçeli, partisince Manisa Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde yaptığı konuşmada, Türkiye'nin toplum olarak önemli sayabileceği birinci sorununun "Beka sorunu, Türk devletinin varlık sorunu" olduğunu ifade eden Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bugün ülkemizde bu gelişmeler hızlanmaktadır. Sayın Başbakan 9 yıl iktidarda bulunmasına rağmen bir anayasa değişikliğinden söz ederken hiçbir zaman gerçekçi ve uygulayıcı olmamıştır.

 

Meclis'te 330 ve 341 aralığındaki vekil sayısıyla ister referandum yolu olsun, isterse uzlaşma yoluyla, Meclis'te görüş birliği sağlayarak, Türkiye'nin önünü açabilecek, ülkeyi çok daha kolay yönetebilecek, toplumsal sorunlara karşılık verecek bir anayasa düzenlemesini yapmak mümkündü. Fakat sözünü ediyor gerçekleştirmiyor. Bütün bu zaman dilimi içerisinde bazı kavramların hafızalara yerleşmesini, günü geldiğinde yapabileceği bir anayasa değişikliği veya yeniden yazımı için herhangi bir milli direniş ve karşı duruş görmemek istiyor.

7 değerli bilim adamıyla bir anayasa taslağı hazırlatma çalışmalarını başlatmış, hazırlanan ve bizim açımızdan da tartışılabilecek değişiklik tasarısı İstanbul yolunda parti yöneticilerine takdim edilmiş, Türkiye'de bir anayasa değişikliğini tekrar gündeme getirmiştir. Ancak bu taslağı Türkiye Büyük Meclisine getirememiştir."

Anayasa değişikliği aldatmaca

Başbakan Erdoğan'ın, "12 Haziran'da tekrar tek başına iktidar olduğum zaman bir anayasa değişikliğini bırakın yeni bir anayasa yazdıracağım ve bunu da Meclisten çıkaracağım" demek istediğini kaydeden Bahçeli, şöyle devam etti:

"Sayın Başbakan, vatandaşın huzuruna aldatma ve kandırma partisinin yeni bir senaryosu olarak bir anayasa değişikliği veya yeni yazılım vaadiyle çıkıyorsun. Milletimize de gelecek vaat ediyorsun. İleri demokrasi ve özgürlüklerle genişletilmiş bir anlayışı hukuki zemine bağlamayı vaat ediyorsun."

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın "iftira, karalama yoluyla tek başına iktidar olmak, 367'nin üzerinde bir milletvekiline sahip olmak için Türkiye'nin demokrasisini yozlaştırdığını ve tahrip ettiğini" savunarak, konuşmasına şöyle devam etti:

"Şimdi MHP olarak söylüyoruz. Sayın Başbakan anayasa değişikliğini yapmak veya yazmakta samimiysen milletimize gizli gündemle çıkma. Açık ol, samimi ol, dürüst ol. Ve öyle bir ilan yolu tercih et ki bütün yandaş basınınız aynı gün aynı büyüklükte bu ilana yer versin. İlanda 'Aziz milletim Adalet ve Kalkınma Partisi olarak 12 Haziran seçimlerinden sonra değişikliğini istediğim veya yeniden yazmayı düşündüğüm anayasa, başlangıç metninden son maddesine kadar bunlar olacaktır. Sizin huzurunuza bu anayasa değişikliğiyle çıkıyorum. Okuyun, araştırın, tartışın. Kiminle görüşüyorsanız görüşün, sivil toplum kuruluşlarıyla siyasi partiler birbirleriyle de görüşerek veya uzlaşarak bu metin üzerindeki düşüncelerine 12 Haziran sonrası Türkiye Büyük Millet Meclisine getirsin' diyebilecek cesarette misin?"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap