17 °C

AKP'den Büyükerşen'e suç duyurusu

AKP Eskişehir Milletvekili, Büyükerşen ve bazı belediye şirketlerinin yöneticileri hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu

AKP'den Büyükerşen'e suç duyurusu

 

ESKİŞEHİR - TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı ve AKP Eskişehir Milletvekili Murat Mercan ve beraberindeki bir grup partili, Seçim Koordinasyon Merkezinden Adalet Sarayı'na yürüyerek, Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ve bazı belediye şirketlerinin yöneticileri hakkında yolsuzluk yaptıkları iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Murat Mercan, AK Parti Eskişehir Seçim Koordinasyon Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Eskişehir siyasi tarihinde görülmemiş bir yüzsüzlükle karşı karşı olduklarını iddia etti. Mercan, son bir haftadır Eskişehir'in, 'Büyükşehir Belediye Başkanı, onun yakınlarının çarpık ilişkileri ve yolsuzluk' haberleriyle çalkalandığını öne sürdü.

Tüm kent halkının Yılmaz Büyükerşen'den bu soruların cevabını beklerken, onun yavuz hırsız misali sorulara cevap vermek yerine kendisine bu soruları soranları suçlamayı tercih ettiğini anlatan Mercan, şöyle konuştu:

"Buradan sorularımızı tekrar ediyoruz; Gerbay şirketi kimin? Bu şirket belediyeye ne kadarlık iş yaptırdı? Art Mekan kimin? Havuzları, heykelleri, parkları kime yaptırdın? Bu şirketlerle Anadolu Üniversitesi Vakıf şirketleri arasındaki ilişki nedir? Hem belediyede çalışanın hem de kendi şirketlerinde ortakların olan Nesrullah Mermer, Ahmet Durmaz ve yakınlarınızın bu ilişkilerin neresinde olduğunu açıklamanız gerekiyor. Bu ilişkilerden sizin ve yakınlarınızın ne tür kazançlarınız olduğunu açıklayın. Son 10 yıldır Eskişehir Büyükşehir Belediyesinde yaşanan ahbap çavuş ilişkilerinin ortaya çıkmasını bekliyoruz. Bunun hesabını tüm kent halkı adına soruyoruz. Bunun hesabını şeffaf, dürüst, temiz bir Eskişehir adına soruyoruz. Bu sorulardan daha fazla kaçamazsınız."

Mercan, kendileri bıraksalar bile yüce Türk adaletinin bunun peşini bırakmayacağını ifade ederek, şöyle devam etti:

"Bizim hiçbir siyasi parti veya kişiyi karalamak gibi bir politikamız olamaz. Tüm Eskişehir kamuoyu bilir ki, bugüne kadar böyle bir şey yapmadık ve bundan sonra da yapmayacağız, ama artık burada (pes) dedirtecek bir durumla karşı karşıyayız. Bütün belgeler, bütün ilişkiler ayan beyan ortadayken bunları yok mu sayacaktık. Buna ne kul ne de Allah razı gelirdi? Biz sorumluluk sahibi insanlar olarak savcıları ve yetkilileri tüm Eskişehir halkı adına göreve davet ediyoruz. Bu yolsuzluğun, kuralsızlığın ve vurdumduymazlığın hesabı sorulmalı ve gereği hemen yapılmalıdır."

Murat Mercan, büyükşehir belediyesine iş yapan bir firmada, maliye elamanlarınca yapılan denetimde, bazı belgelerin yakıldığının tespit edildiğine ilişkin bir gazeteciye ait kamera görüntülerini, basın mensuplarına izletti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap