15 °C

AKUT iki bin kişiyi hayata döndürdü

Derneğin dün gece gerçekleştirdiği operasyonda ulaştığı dört kişiyle, bugüne kadar kurtardığı insan sayısı iki bini aştı

AKUT iki bin kişiyi hayata döndürdü

AKUT Arama Kurtarma Derneği'nin dün gece gerçekleştirdiği operasyonda ulaştığı dört kişiyle, bugüne kadar kurtardığı insan sayısı iki bini aştı.

AKUT'tan yapılan yazılı açıklamada, derneğin kurulduğu 1996'dan bu yana gönüllülük ve karşılıksız yardımseverlik ilkeleriyle gerçekleştirdiği arama kurtarma operasyonlarını aralıksız sürdürdüğü ve bugün iki bininci canın kurtarılmasının mutluluğunu yaşadığı kaydedildi.

Açıklamada, 1994 sonlarında yaşanan acı bir dağ kazası sonrasında, bir avuç dağcının düşünce ve kararıyla başlattığı bu değerli yolculuğun, Mart 1996'da resmi olarak hayata girdiği hatırlatılarak, derneğin bugün ülke genelinde 35 ekip ve bin 600 gönüllüyle her geçen gün büyüyerek hayatta çok önemli bir boşluğu doldurmaya devam ettiği belirtildi.

Derneğin; Adana-Ceyhan, Adapazarı-Gölcük, Atina, Tayvan, Hindistan, İran, Pakistan, Haiti, Erciş-Van depremleri ve Mozambik seli başta olmak üzere pek çok büyük afette aktif olarak görev alıp yüzlerce insanı yaşama döndürdüğü vurgulanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Yine diğer doğa ve dağ şartlarında meydana gelen kaza ve yaralanmalarda, kayıp vakalarında, 'amatör ruh-profesyonel müdahale' ilkesiyle hareket eden gönüllü ekiplerimiz; ülke genelinde, yaşamı tehlike altına girmiş bireylere derhal müdahale ederek, hayata uzanan yardım eli olmuştur. Bazen bir dağın yamacında, bazen bir ormanda, bazen bir depremde, bazen bir selde, bazen bir yangında ve ihtiyaç olan her yerde… Derneğimizin Bozüyük ekibi, dün gece ilerleyen saatlerde 6 gönüllüsüyle çıktığı arama operasyonunda, ormanda kaybolan 4 kişiye ulaşarak kayıp kişilere ilk müdahaleyi yapmış ve güvenli bölgeye nakillerini sağlamıştır. AKUT, kurulduğu günden bugüne yurtiçi ve yurtdışında gerçekleştirdiği bin 739 operasyonda 2 bin 1 insanın hayatını kurtarmıştır. Bu süre içinde, aynı zamanda 326 hayvan kurtarılmıştır. Kitlesel afetler hariç olmak üzere, 286 cenazenin de bulundukları yerden alınıp ailelere, son görevlerini yerine getirebilmeleri için ulaştırılmasını sağlamıştır."

Açıklamada görüşlerine yer verilen AKUT Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ali Nasuh Mahruki, "Kamu yararına yaptığı her çalışmayı gönüllü ve karşılıksız olarak gerçekleştiren AKUT'un, 2014'ün son günlerinde iki bininci canı kurtarması hepimize değişik duygular yaşattı, yaşatıyor. Birlikte bugünlere ulaştırdığımız bu asil ailenin bir parçası olduğum için çok mutluyum ve tüm ekip arkadaşlarımla gurur duyuyorum. Her gün, her zaman ve her yerde milletimizin hizmetinde olmaya devam edeceğimizi bir kez daha paylaşmak istiyorum" ifadelerini kullandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.