10 °C

Alkollü araç kullanana hapis cezası yolda

2015 yılında ilk defa alkollü araç kullanan sürücüye 800 lira, ikinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye bin 3 lira, 3 ve sonrası için alkollü araç kullanan sürücülere de bin 609 lira para cezası yazılacak

Alkollü araç kullanana hapis cezası yolda

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu  (TŞOF)  Başkanı ve TESK Genel Başkan Vekili Fevzi Apaydın, 1 Ocak'tan itibaren alkollü araç kullanan sürücülere kesilen para cezalarının 727 lira değil 800 lira olarak uygulanacağını bildirdi. 

Apaydın, yaptığı yazılı açıklamada, alkollü araç kullanan sürücülere uygulanacak cezanın her defasında artacağını belirtti. 

Apaydın, şunları kaydetti: 

''Yıl içerisinde alkollü araç sürücüleri artık istedikleri gibi rahat olamayacak. Çünkü her defasında yazılacak cezalar değişiyor. 2015 yılında ilk defa alkollü araç kullanan sürücüye 800 lira, ikinci kez alkollü araç kullandığı tespit edilen sürücüye bin 3 lira, 3 ve sonrası için alkollü araç kullanan sürücülere de bin 609 lira para cezası yazılacak.'' 

'2 yıl hapisle yargılanabilecekler'   

Apaydın, ticari araç sürücüleri ve kamu hizmetinde çalışan sürücülerin alkollü olarak trafiğe çıkmalarının tümüyle yasaklandığını, hususi otomobil sürücüleri için 0,50 promil üzerinde alkollü araç kullanırlarsa işlem yapıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti: 

''Yeni düzenleme ile trafik görevlilerince alkol ölçümünde teknik cihazlar kullanılmasının sürücü tarafından reddedildiğini  hep görüyor, duyuyorduk. Artık bu cihazların kabul edilmemesi halinde yani alkolmetreye üflenilmemesi halinde yeni yılda görevliler tarafından tutanak tanzim edilerek, 2 bin 288 lira Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı düzenlenecek ve sürücü belgesi iki yıl süreyle geri alınarak araç sürücüsü araç kullanmaktan men edilecek."  

Yapılan ölçümlerde 1,00 promilin üstünde alkollü olduğu tespit edilen araç sürücülerine ayrıca Türk Ceza Kanunun 179'uncu maddesinden işlem yapılarak adli mercilere sevk edileceğini belirten Apaydın, bu sürücülerin en az 2 yıla kadar hapis cezası istemiyle mahkemeye sevk edileceğini ifade etti.  

Apaydın, alkollü araç kullanan sürücülere her defasında 20 ceza puanı kesildiğini bildirerek açıklamasında şu ifadelere yer verdi: 

 ''Alkollü araç kullanan sürücülerin geriye doğru 5 yıl içerisinde 1'inci defada 6 ay, 2'inci defada 2 yıl, 3 ve 3'ten fazlasına 5 yıl mahkemece sürücüler araç kullanmaktan men ediliyor. Ayrıca belgeleri 2 yıl süreyle geri alınan sürücüler sürücü davranışlarını geliştirme eğitimine, 5 yıl süreyle geri alınan sürücüler ise psikoteknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanının muayenesine tabi tutulacaklar. Sürücülerin belgelerinin geri alma süresi sonunda iade edilebilmesi için istenen şartları yerine getirmiş olması gerekmekte, verilmiş olan idari para cezalarının tamamının tahsil edilmiş olması zorunludur.'' 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.