12 °C

Almanya'ya vizesiz giriş uygulaması komplike

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Özügergin, yeni düzenlemenin uygulamada bazı sorunlar yaratabileceğini söyledi

Almanya'ya vizesiz giriş uygulaması komplike

 

ANKARA - Türkiye, Almanya'nın Avrupa Adalet Divanı'nın "vizesiz giriş" konusundaki kararı doğrultusunda getirdiği yeni düzenlemenin komplike olduğunu ve uygulamada bazı sorunlar yaratabileceğini düşünüyor.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Burak Özügergin, Bakanlıkta düzenlenen basın toplantısında Avrupa Adalet Divanı'nın Soysal kararı çerçevesinde sanatçılar, bilim adamları, sporcular ve şoförlerin Türkiye'deki ikametlerini korumak kaydıyla ve iki ayı geçmeyecek şekilde Almanya'ya vizesiz giriş hakkı kazanmasına ilişkin soruyu yanıtladı.

Ankara'daki Almanya Büyükelçiliğinin vize muafiyetine ilişkin 5 Haziran tarihli açıklamasını memnuniyetle karşıladıklarını söyleyen Özügergin, "Bu düzenlemenin koşulları incelendiği zaman öngörülen tedbirlerin uygulamada bu sefer yeni bazı sorunlar yaratabileceği düşüncesindeyiz" dedi.

Sözcü Özügergin, vizenin her ülkenin hükümranlık hakkı olduğunu, başka ülkelerin iç işlerine karışamayacaklarını söyleyerek, ancak bu konunun Adalet Divanı kararı ile birlikte bir dış boyut kazandığına işaret etti. Yeni düzenlemenin uygulamada bazı sorunlar yaratabileceğini söyleyen Özügergin, komplike bir sistem kurulduğunu, Almanya'ya vizesiz giriş yapmak isteyen uygun meslek dalındaki bir Türk vatandaşının önünde iki seçenek bulunduğunu, bu çerçevede bu kişinin ya "vizeden muaf olduğuna dair bir vize alacağını" ya da "şansını deneyerek, Almanya'da gümrük memurunun karşısına dikileceğini" kaydetti. Sözcü Özügergin, bunun biraz riskli gibi göründüğünü belirtti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.