10 °C

Anadolu'nun sağlığını koruyan ada

Urla'daki karantina adası veba, tifo, tifüs gibi bulaşıcı hastalıkların yaygın olduğu dönemlerde Anadolu'yu bu ölümcül salgınlardan korudu.

Anadolu'nun sağlığını koruyan ada

İZMİR - Osmanlı döneminde inşa edilen Urla Karantina Adası, yaklaşık 150 yıl boyunca veba, tifo, tifüs gibi ölümcül hastalıkların Osmanlı topraklarına girişini önleyerek, Anadolu insanının sağlığını korumada önemli bir görev üstlendi. Dünyadaki korunabilmiş tek ada tahaffuzhanesine sahip bölge, sağlık müzesi olmayı bekliyor.


Urla Karantina Adası Müdürü Şaban Koçoğlu, "kara ölüm" diye adlandırılan bulaşıcı hastalıkların yoğun olduğu 1800'lü yıllarda, ülkelerin hastalıklara karşı sınır bölgelerinde önlem aldığını, Osmanlı'nın da deniz yoluyla Anadolu'ya gelecekler için 1865'te Urla'daki adayıkarantina bölgesi yaptığını anlattı.

İslam coğrafyasını korudu

Dönemin dünyadaki en modern tahaffuzhanesinin 323 dönümlük bu adada kurulduğunu kaydeden Koçoğlu, adanın Osmanlı topraklarının "sağlığının" korunmasında önemli bir nokta olduğunu söyledi. Koçoğlu, Balkanlar üzerinden hacca gideceklerin de önce bu adada sağlık kontrolünden geçirildiğine dikkati çekerek, Osmanlı'nın bu noktayla İslam coğrafyasını da hastalıklardan koruduğunu ifade etti.

Koçoğlu, "Dünyada adaya kurulu 3 tahaffuzhane var. Korunabilmiş tek örneği Türkiye'de" dedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap