16 °C

Anayasa için en çok CHP konuştu

Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulundaki ilk tur görüşmelerinde, CHP'li milletvekilleri 908 dakika konuşma ile en çok süre alan parti oldu.

Anayasa için en çok CHP konuştu

Anayasa değişikliği teklifinin TBMM Genel Kurulundaki birinci tur görüşmeleri süresince, CHP'li milletvekilleri 908, AK Parti milletvekilleri 711, MHP milletvekilleri 365, HDP milletvekilleri 492 dakika konuştu.

AK Parti'nin, 316 milletvekilinin imzasıyla TBMM Başkanlığına sunduğu anayasa değişikliği teklifinin Meclis Anayasa Komisyonundaki görüşmeleri 30 Aralık günü tamamlandı. 9 Ocak Pazartesi günü ise teklifin Genel Kurul görüşmeleri başladı. Genel Kurul görüşmelerinin ilk turu, hafta sonu da dahil olmak üzere aralıksız 7 gün sürdü, Meclis toplam 90 saat mesai yaptı.

Teklifin Genel Kurul çalışmalarında en fazla CHP'li üyeler görüş bildirdi. CHP adına 908 dakika konuşma yapıldı. CHP'yi 711 dakika ile AK Parti, 492 dakika ile HDP, 365 dakika MHP izledi.

Yer yer tartışmalı geçen, yumruklu kavgaların yaşandığı görüşmelerde, milletvekilleri sık sık "sataşma" gerekçesiyle söz talebinde de bulundu. Yalnızca sataşma gerekçesiyle yapılan konuşmalar toplam 223 dakika sürdü. Bu kapsamda CHP 120, AK Parti 65, MHP 20, HDP 18 dakika söz aldı.

Grup önerilerinde milletvekilleri 435 dakika konuştu

Genel Kurulda anayasa değişikliği görüşmelerinin yapıldığı 7 gün boyunca siyasi partilerin grup önerileri de ele alındı. Görüşmeler süresince grup önerilerinde milletvekilleri toplamda 435 dakika konuştu. AK Parti milletvekillerinin 79 dakika konuştuğu grup önerilerinde, CHP 130, MHP 95, HDP milletvekilleri ise 131 dakika öneriler hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Anayasa değişikliği teklifinin ele alındığı oturumlarda yine sık sık usul tartışmaları talep edildi. Toplamda 110 dakika konuşulan usul hakkındaki görüşmelerde, AK Parti milletvekilleri 43 dakika, MHP 11, HDP 25, CHP milletvekilleri de 31 dakika söz aldı.

Söz konusu görüşmelerde gündem dışı ve siyasi partilerin diğer açıklamaları ile birlikte anayasa değişikliği mesaisinde milletvekilleri toplam konuşma süresi 2 bin 476 dakika olarak gerçekleşti.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap