14 °C

Annelere 'çözüm süreci' mesajı verdi

"Yerel Yönetimlerde Kadın" konulu programda konuşan Başbakan Davutoğlu, "Doğu-batı bütün annelere sesleniyorum, çözüm süreci için sesinizi yükseltin" dedi

Annelere 'çözüm süreci' mesajı verdi

ANKARA - Başbakan Ahmet Davutoğlu, Rixos Otel'de düzenlenen "Yerel Yönetimlerde Kadın" konulu programda konuştu. 

Kadına karşı olumsuz ayrımcılığın ne dini inanç, ne tarih ne de kültürel anlamda devralınan mirasla bağdaşmadığını söyleyen Davutoğlu, "Eğer kadınlara bir ayrımcılık yapılacaksa bu daima pozitif ayrımcılık olacaktır. Negatif ayrımcılık olmayacaktır" dedi.

"Çözüm süreci için sesinizi yükseltin"

"Çözüm Süreci için bütün anneler, mağdur olan, evlat kaybeden bütün anneler omuz omuza yürüdüğünde ve siyasete dönüp, 'bizlerin açıları üzerinden siyaset yapmayın' diye haykırdığında bu ülkeye barış gelecek" diyen Başbakan, süreç üzerinden annelere seslendi. Davutoğlu şöyle konuştu:

Doğu-batı bütün annelere sesleniyorum, çözüm süreci için sesinizi yükseltin. Bu acıları başkaları yaşamasın, deyin.

Biz bir daha anneler bu acıyı yaşamasın diye siyaset yapıyoruz, bir daha hiçbir anne şu veya bu gerekçeyle hiçbir annenin yüreğine evlat acısı düşmesin diye inadına Çözüm Süreci, inadına kardeşlik, inadına barış diyoruz.

Terörle mücadele ne kadar kutsal ve annelerin ağlamaması açısından önemliyse uyuşturucuya karşı mücadele ne kadar kutsal ve gelecek nesilleri korumak için önemliyse kadına karşı şiddet konusunda yürütülecek mücadele de aynı derecede kutsal, insanlık onuru açısından aynı derecede şereflidir. Kim kadına karşı şiddet uygularsa aslında kendi güçsüzlüğünü gösterir, kendi onursuzluğunu gösterir.

Kılıçdaroğlu'na 'engelli' eleştirisi

Sırf Sayın Cumhurbaşkanımıza hakaret edebilmek için zihinsel engelli bütün kardeşlerimize hakaret eden o söze dün sarfeden Sayın Kılıçdaroğlu, öncelikle insan onuruna saygı duymayı öğrenmelidir. Sayın Cumhurbaşkanımıza atfen ona zihinsel özürlü demek, zihinsel özürlülere hakarettir diyen bir anlayış, kadın - erkek eşitliğini, engelli - engelsiz eşitliğini kabul edebilir mi?"

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.