18 °C

”AP raporu genel kuruldan geçecek”

Devlet Bakanı Bağış, Avrupa Parlamentosu'nun bugün Türkiye raporunu onaylayacağını ifade etti

”AP raporu genel kuruldan geçecek”

 

 

İSTANBUL - Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda bugün Türkiye raporunun görüşüleceğini belirterek, "Raporun bu haliyle genel kuruldan geçmesini bekliyoruz. Herhangi bir sürpriz beklentimiz yok" dedi.

Bağış, THY'nin tarifeli uçağıyla Çek Cumhuriyeti'ne hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda açıklama yaptı.

AB Dönem Başkanlığını yürüten Çek Cumhuriyeti'ni ziyaret etmek üzere yetkililerle birlikte bu ülkeye gideceklerini belirten Bağış, Çek Cumhuriyeti Başbakanı Mirek Topolanek başta olmak üzere Dışişleri Bakanı, AB İşlerinden Sorumlu Başbakan Yardımcısı ile ayrı ayrı görüşmeler yapacağını ifade etti. Bağış, ayrıca Türkiye'nin Prag Büyükelçiliği konutunda Dış Ekonomik İlişkiler Konseyi çerçevesinde Çek ve Türk iş adamları ile kahvaltılı toplantıda bir araya geleceklerini söyledi.

Egemen Bağış, aynı dönemde Prag'da Savunma Bakanları Troyka Toplantısı'na katılacak Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ile birlikte ortak bir toplantıya da katılacaklarını dile getirdi.

Bağış, "Bu toplantı, Türkiye'nin Avrupa Birliği konusundaki ve Çek dönem başkanlığında mümkün olduğunca fazla fasıl açma kararlılığının bir göstergesidir" dedi.

Türkiye raporu

Egemen Bağış, Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu'nda bugün Türkiye raporunun tartışılacağının hatırlatılması üzerine de şunları kaydetti:

"Avrupa Parlamentosu Genel Kurulu, bugün Türkiye raporunu onaylayacak. Raporun komisyondan geçme sürecinde biz Brüksel'e gitmiş ve ilgili raportörle görüşmelerde bulunmuştuk. Bu görüşmede, raporda Türkiye'nin lehinde bazı değişikliklerin yapılmasını sağlamıştık. PKK'nın terör örgütü olarak vurgulanması, katılım kelimesinin girmesi ve istemediğimiz birtakım vurguların çıkarılması konusunda taleplerimiz makul bulunmuştu. Özellikle Türkiye'nin yılbaşından bu yana AB tam üyelik hedefine yönelik atmış olduğu kararlı adımların takdirine yönelik cümleler konulmuştu. Avrupa Parlamentosu'nda görüşülecek raporun bu haliyle genel kuruldan geçmesini bekliyoruz. Herhangi bir sürpriz beklentimiz yok. Oradaki arkadaşlarımız süreci yakından takip ediyor."

Bağış ve beraberindeki heyet, daha sonra Prag'a hareket etti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap