Arçelik, Defy Appliances'i alacak

Arçelik'in yeni yatırımına ilişkin konuşan Koç, "Güney Afrika'ya yatırımla küresel konumumuzu daha da güçlendireceğiz" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Arçelik A.Ş., Güney Afrika merkezli Defy Appliances Ltd. şirketinin ("Defy") hisselerinin Hollanda'da kurulu iştiraki Ardutch B.V. tarafından satın alınması amacıyla, hisselerin sahibi Franke Holding AG ile hisse satın alma sözleşmesi imzalandığını bildirdi.

Mustafa Koç, Arçelik A.Ş'nin Güney Afrika'nın lider beyaz eşya üreticisi Defy Appliances (Proprietary) Limited (Defy) şirketini Franke Holding AG'den satın almak üzere anlaşma imzalamasıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada, Güney Afrika'ya yatırımın, Koç Topluluğu'nun lider şirketi Arçelik A.Ş'nin küresel konumunu daha da güçlendireceğini ifade etti.

Koç, şunları kaydetti:

''Bu yatırım, Koç Topluluğu'nun ve Arçelik Şirketi'nin global pazarlardaki büyüme planları paralelinde, Afrika kıtasında gerçekleşen önemli bir adımdır. Defy, beyaz eşya sektöründe Güney Afrika'nın lider şirketi ve markasıdır. Defy'nin Arçelik bünyesine katılmasıyla birlikte Arçelik, hızlı gelişme potansiyeli sunan Afrika kıtasında, güçlü ve stratejik bir konuma sahip olacaktır. Koç Holding, Arçelik'in global büyüme planları çerçevesinde değerlendirebileceği satın alma fırsatlarını, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da desteklemeye devam edecektir.''

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş. Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da ''Güney Afrika'nın lider yerel markası Defy'yi, bölgede global üretim, satış ve teknoloji birikimini destekleyecek bir güç olarak görmekteyiz. Böylece Arçelik A.Ş, Güney Afrika'da ve Sahra Altı Afrika Ülkeleri'nde, Defy'nin sunacağı genişleme platformu ile büyüme fırsatı elde edecek. Arçelik A.Ş. çatısı altındaki Defy, Afrika ülkelerinde daha güçlü büyürken, Arçelik hissedarları için de değer yaratacak'' dedi.

Arçelik'in çok farklı pazarlarda faaliyet gösterdiğini, Arçelik'in gücünün arkasında teknolojilerinin ve tüketici ihtiyaç ve beklentilerini iyi analiz edebilme yeteneklerinin yattığını vurgulayan Çakıroğlu, global birikimlerini Defy'nin güçlü yönetimi ile birleştirerek, Defy'nin konumunu daha da güçlendireceklerini kaydetti.

Güney Afrika'nın lider beyaz eşya üreticisi

Verilen bilgiye göre, Güney Afrika'nın lider beyaz eşya üreticisi Defy, yaklaşık bir asırdır beyaz eşya sektöründe faaliyet gösteriyor. 1932 yılında Güney Afrika'daki ilk elektrikli ocak üretimini gerçekleştiren şirket, mutfak ve banyo aletleri alanındaki ürünlerini tüketicilere sunuyor.

Merkezi Jacobs, Durban'da olan şirketin; Jacobs'da solo ocak, ankastre fırın, ocak ve kurutucu, Ezakheni'de (Ladysmith) derin dondurucu ve buzdolabı, East London'da ise buzdolabı olmak üzere, toplam 3 üretim tesisi bulunuyor. Defy ayrıca, davlumbaz, fırın, bulaşık makinesi, çamaşır makinesi, mikrodalga fırın ve gaz ocağı ürünlerinin pazarlamasını da yapıyor.

Güney Afrika'daki ev aletleri pazarının lideri konumunda bulunan Defy, 2010'da yaklaşık 2,5 milyar Güney Afrika Randı (345 milyon dolar) ciro elde etti. 2.600'ün üzerinde çalışanı olan şirket, aralarında Afrika ve Hint Okyanusu Adaları'nın da olduğu çeşitli pazarlara ihracat yapıyor.

KAP'ta duyurdu

Arçelik'in Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yayımlanan açıklamasında, gelişmekte olan pazarlarda büyüme stratejisine uygun olarak, Güney Afrika merkezli Defy Appliances hisselerinin yüzde 100'ünün Hollanda'da kurulu iştiraki Ardutch B.V. tarafından satın alınması amacıyla, söz konusu hisselerin sahibi Franke Holding AG ile 20 Temmuz 2011 tarihinde hisse satın alma sözleşmesi imzalandığı duyuruldu.

Söz konusu satın alma işleminin, 2,25 milyar Güney Afrika Randı (ZAR) (yaklaşık 324 milyon dolar) şirket değeri üzerinden, hisse devrinin gerçekleşeceği gün Franke Holding'e hisse bedeli olarak 1.594 milyon ZAR (yaklaşık 229 milyon dolar) ile Franke Holding'in şirkete sağlamış olduğu sermaye benzeri kredinin temlik bedeli olarak 680 milyon ZAR (yaklaşık 98 milyon dolar) nakden ve peşin olarak ödenmek suretiyle gerçekleşeceği belirtildi.

Açıklamada şöyle denildi:

"Ayrıca, kapanış tarihine kadar bilanço kalemlerinde oluşacak değişimi dikkate alan bir metodoloji ile fiyat düzeltmesi yapılacak ve nihai hisse bedeli ortaya çıkacaktır. Güney Afrika ve Namibya rekabet otoritelerinin onayları da dahil olmak üzere ilgili ön şartların yerine gelmesine bağlı olan hisse devirinin, 2011 Eylül ayı sonunda gerçekleşmesi beklenmektedir.

Defy, Güney Afrika Cumhuriyeti ile birlikte 5 ülkeden oluşan Güney Afrika Gümrük Birliği beyaz eşya pazarının lideri konumundadır. Şirketin 2010 yılı net cirosu 2,5 milyar ZAR (yaklaşık 345 milyon dolar), düzeltilmiş FAVÖK'ü ise 314 milyon ZAR (yaklaşık 43 milyon dolar) seviyesindedir."

Açıklamada, şirketin Güney Afrika'da bulunan 3 üretim tesisinde buzdolabı, dondurucu, kurutucu, fırın ve pişirici cihazlar ürettiği belirtildi.

Açıklamada ayrıca, bu açıklamada bahsi geçen işlemlere ilişkin olarak, şirket Yönetim Kurulu'nun 20 Ekim 2009 tarih ve 682 sayılı kararı ile verdiği yetkiye istinaden, Genel Müdürlük tarafından 16 Haziran 2011 tarihinde Sermaye Piyasası Kurulu'nun Seri: VIII, No:54 sayılı Tebliğ'i 15 maddesi kapsamında içsel bilginin açıklanmasının ertelemesi kararı verildiğine işaret edilerek, söz konusu erteleme kararının, sürecin olumsuz yönde etkilenmemesi için şirketin yasal haklarının korunması ve henüz kesinleşmeyen işlem hakkında yatırımcıların yanıltılması riskinin oluşturulmaması amacıyla alındığı, erteleme sebebi ortadan kalkar kalkmaz bu açıklamanın yapıldığı ifade edildi.

Etiketler