Arçelik, ilk konsept mağazasını açtı

Arçelik, yeni konsept mağazasıyla özel ve farklı bir mekanda müşterilerini karşılamayı hedefliyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İSTANBUL - Koç Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Koç, Arçelik'in Türk ekonomisinin lokomotif kuruluşlarından olmaya devam ettiğini kaydetti.

Arçelik'in, ilk konsept mağazasının Yenibosna'daki açılışında Koç, Arçelik'in bünyesindeki farklı markalarla hem yurt içi hem de global pazarlarda atılımlarını sürekli kılarak bugün de geçmişte olduğu gibi Türkiye ekonomisinin lokomotif kuruluşlarından biri olmaya, ve Türkiye'yi yurt dışında layıkıyla temsil etmeye devam ettiğini kaydetti.

Koç, "Arçelik bu yeni mağaza konsepti ile Türkiye'de bir kere daha bir ilki gerçekleştiriyor. Gelişen ve değişen tüketici ihtiyaçlarının yanı sıra genişleyen bayi teşkilatının da beklentilerini karşılamak adına Türkiye'de bir örneği dahi olmayan özel ve farklı bir mekanda müşterilerini karşılamayı hedefliyor. Ankastre ürünlerden tüketici elektroniğine, küçük ev aletlerinden beyaz eşyaya kadar tüm ürün gamını farklı yaşam alanları içinde, geniş bir alanda tüketicisiyle buluşturuyor" dedi.

Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik A.Ş Genel Müdürü Levent Çakıroğlu da mağaza için yaklaşık 2 milyon liralık yatırım yaptıklarını, bu yıl Arçelik'in toplam yatırımının 100 milyon euro seviyesinde olduğunu anlattı.

Çakıroğlu, büyüme hedefine ilişkin olarak da "Hali hazırda bizim satışlarımızın yüzde 50'si uluslararası faaliyetlerimizden elde ediliyor. Önümüzdeki yıllarda bu pay uluslararası faaliyetler lehine artacak. Biz de bu yıl şu ana kadar Türk Lirası bazında ilk 9 aylık dönemde yüzde 5 büyüdük, fakat ihracatımıza ve uluslararası satışlarımıza bakarsak euro bazında aslında yüzde 10'un üzerinde. Arada kur farkı sebebiyle Türk Lirası'na dönüştürdüğümüzde böyle bir tablo ortaya çıkıyor. Önümüzdeki yılla ilgili büyüme planlarımız henüz kesinleşmedi" diye konuştu.

Satın alma fırsatlarıyla ilgili olarak da Çakıroğlu şunları kaydetti:

"İddialı büyüme hedeflerimiz olduğunu söyledim. Bu büyüme hedefleri hem organik büyümeyle gerçekleşecek hem de uygun şartlar oluştuğu şekilde satın alma alternatiflerini de değerlendiriyor olacağız. Arçelik güçlü bilanço yapısıyla ve Koç Holding'in Arçelik'in ana iş kollarından biri olarak belirlemiş olması sebebiyle verdiği destekle bu tip bir satın alma işlemi için oldukça güçlü ve hazır durumdadır. Burada önemli olan bize uygun, hedeflerimizi gerçekleştirmemize imkan verecek bir şirketi bulabilmektir. Şu anda öyle bir görüşme yok."

Çakıroğlu, sene sonu ciro hedeflerinin de yaklaşık 6,7-6,8 milyar lira seviyesinde olacağını belirtti.

 

Etiketler