7 °C

Arınç: Başbuğ tahliye olabilir

Başbakan Yardımcısı Arınç, AYM'nin İlker Başbuğ kararıyla ilgili "Karar doğrudan tahliyeyi öngörmüyor ama dolaylı hedeflediği bazı noktalar itibariyle belki tahliye de olabilir" açıklamasında bulundu

Arınç: Başbuğ tahliye olabilir

BOLU - Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin eski Genelkurmay Başkanı Başbuğ'la ilgili kararına ilişkin, "Bu karar belki doğrudan tahliyeyi öngörmüyor ama dolaylı hedeflediği bazı noktalar itibariyle belki tahliyenin de olabileceğini düşünebiliriz" dedi.

Yerel seçim çalışmaları kapsamında Bolu'ya gelen Arınç, Bolu Valisi Ahmet Zahteroğulları'nı ziyaret etti. 

Burada gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, Anayasa Mahkemesi'nin İlker Başbuğ için verdiği kararın özetini okuduğunu ve kararı çok doğru bulduğunu vurguladı.

Başbuğ için verilen kararın, diğerlerinden farklı olduğuna dikkati çeken Arınç, "Bugün eski Genelkurmay Başkanı sayın Başbuğ ile ilgili olarak verilen kararın özetini okudum. Kararı çok doğru buluyorum, yerinde buluyorum. Ancak bunu diğer kararlarla tamamen örtüştüğünü söyleyemem. Bu da kişisel hakların ihlal edildiği noktasında bir karar. Bu karar belki doğrudan tahliyeyi öngörmüyor ama geniş itibariyle aldığınız zaman, dolaylı hedeflediği bazı noktalar itibariyle belki tahliyenin de olabileceğini düşünebiliriz" ifadesini kullandı.

12 Eylül 2010 referandumunda anayasa değişikliklerine "evet" dediklerini anımsatarak,  referandumdaki en önemli anayasa değişikliklerinden birisinin de Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru yolunun açılması olduğunu anlattı. 

Bireysel başvuru yolunun açılması

Referandumda "Hayır" diyenlerin, şimdi ne düşündüğünü merak ettiğini ifade eden Arınç, "İyi ki bu madde, anayasamıza girdi çünkü son zamanlarda verdiği kararlar, hem evrensel hukuk prensiplerine, hem Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi içtihatlarına hem de kendi yargımızın temel düşüncelerine uygun kararlar. Daha önce bazı milletvekilleri ve bazı bürokratlar için verilen kararlarda, uzun tutukluluk sürelerinin ve adil yargılamadaki bazı noksanlıkların mevcudiyetine dikkat çekilmiş. Bazı milletvekilleri de bu kararlarla tutukluyken tahliye edilmişti. Biz bunları çok olumlu karşılamıştık. Olması gereken budur" şeklinde konuştu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.