Arınç'tan önemli açıklamalar

Başbakan yardımcısı ve Hükümet sözcüsü Bülent Arınç Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası soruları cevapladı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

62. Hükümet'in son Bakanlar Kurulu toplantısı sona erdi. Bülent Arınç, toplantının ardından açıklama yaptı.

Arınç,  yargıdaki tahliye krizine ilişkin soru üzerine "Yetkisiz mahkeme karar vermişse karar yok hükmündedir. Takip edilen yolun adeta kumpasa dönüştüğü görülebiliyor. Belki yargı tarihinde ilk defa görülmektedir. Hukukta yetki çalınmasından bahsedilebilir. Akla zarar bir iş. Gözü karalığın bu kadarına pes. Böyle bir olayın yaşanmış olması utanç vericidir" ifadelerini kullandı. İşte Arınç'ın açıklamasından satır başları:

Tahliye krizi

Yetki gaspı yani Sulh Ceza hakimlerinin yetkisinde bulunan bir kararı Asliye Ceza hâklimi vermişse bu, yok hükmünde bir karardır.

Hukukta belki de ilk defa böyle bir durum yaşandı. İçinizden birinin hakim kılığına girerek karar vermesi gibi hukukta bir yetki çalınmasından bahsedilebilir.

Gözü karalığın bu kadarına pes denir. Ama bunları yargıç kılıklı insanların yapması örnek bir olay olarak anlatılabilir.

Türk yargısı süratle kendisini yenilemelidir.

Pensilvanya’dan talimat geldi mi o konuda fazla bilgi sahibi değilim. İki hakimin böyle bir kumpası kurabilmesi yukarıdan aşağıya bir iradeyi gösteriyor.

KKTC seçimleri

KKTC varlığını yıllardan beri devam ettiriyor. Biz KKTC’nin içişlerine karışmayız. Cumhurbaşkanlığı seçimini de bir etkimiz olmadı. Kıbrıs seçmenine asla ve asla bir telkinde bulunmadık.

Türkiye-KKTC ilişkilerini an vatan yavru vatan tabiriyle değerlendirenler olmuştur. Bundan kimsenin gocunmaması gerekir.
Ama Sayın Akıncı’nın sözlerinde de saygı duymak gerekir.
Onun söylemlerine müdahale edecek noktada değiliz.
Tavrı çizgisi bellidir. Halka verdiği güven duygusuyla da yüzde 60’ın üzerinde oyla seçilmiştir.
O mesele kapanmış gitmiştir.
KKTC ve Türkiye arasındaki ilişki özellik gösteren bir ilişkidir. Bizim başka ülkelerle ilişkimiz KKTC ilke ilişkimize benzemez.
KKTC’yle bir kardeşin diğeriyle ekmeğini bölüşmesi gibi bir ilişki içindeyiz.

'Ermeni Soykırımı' kararları

Putin’in açıklamalarından sonra önce Dışişleri sonra Sayın Cumhurbaşkanımız açıklama yaptı. Sayın Başbakanımızın da açıklamaları oldu. Rusya tarafından da sözlerine yönelik bir açıklama yapılarak ifadeleri yumuşatıldı.

Biz yıllardan beri doğru bildiğimizi tekrarlıyoruz. Dünyanın da sonunda bu doğruları göreceğine inanıyoruz.

Dünya durdukça Türkiye’nin soykırım fiilini işlemediğini konuşacağız

Bu konularda ilginizi çekebilir