11 °C

Arıtman'dan yüzde 50 kadın kotası için kanun teklifi

Teklif, kadınların Meclis, yerel yönetimler ve parti yönetimlerine en az yüzde 50 oranında katılımını öngörüyor.

Arıtman'dan yüzde 50 kadın kotası için kanun teklifi

ANKARA - CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman, kadınların Meclis'te, yerel yönetimlerde ve parti yönetimlerinde en az yüzde 50 oranında temsil edilmesini öngören kanun teklifi verdi.

TBMM Başkanlığına sunulan ve Siyasi Partiler Kanunu'nda değişiklik yapan kanun teklifine göre, kadınlar, partilerin teşkilat ve gruplarında en az yüzde 50 oranında temsil edilecek.

Kadın kolu, gençlik kolu ve benzeri yan kuruluşlar, yurtdışı temsilciliklerinde de en az yüzde 50 oranında kadın temsili sağlanacak.

Büyük kongrece seçilecek merkez organlarının her biri ile siyasi partilerin merkez disiplin kurulu üyelerinin en az yarısı kadınlardan oluşacak.

İl kongre delegelerinin, il ve ilçe yönetim kurulları ile il disiplin kurullarının da en az yarısı kadınlardan oluşacak.

Delege seçimlerinin en az yarısı kadınlara tahsis edilecek kontenjanlara göre yapılacak.

Milletvekili genel ve ara seçimlerinde, siyasi partilerin seçime katıldıkları her bir seçim çevresindeki adayların listesi ve listedeki sırası, kadın ve erkeklerin ayrı olarak katılacağı ve kadınların en az yüzde 50 oranında temsili esas olacak şekilde, önseçimle tespit edilecek. Listedeki sıralama, kadınların ve erkeklerin önseçimde aldıkları oy sayısına göre, 1 kadın, 1 erkek gelecek şekilde olacak.

Siyasi partiler, önseçim yapacakları seçim çevrelerinden çıkacak milletvekili sayısı toplamının yüzde 10'unu aşmamak üzere, en az yüzde 50'si kadın olacak şekilde merkez adayı gösterebilecek.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.