Arpa ve saman fiyatları fırladı

Karabulut, "Arpa fiyatı yüzde 43, saman fiyatı ise yüzde 125 arttı, bu durumda besici ne yapsın?" diye sordu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

KONYA - Et fiyatlarındaki yükselişin tartışıldığı bir dönemde besiciliğin merkezlerinden Konya'da arpa fiyatı yüzde 43, saman fiyatı ise yüzde 125 arttı.

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Üst Birliği Başkan Yardımcısı ve Konya Kırmızı Et Yetiştiricileri Birliği Başkanı Nazif Karabulut, buğday fiyatına paralel olarak yemin ham maddesi olan arpa ve samanın fiyatında fahiş oranlarda sürpriz artışlar yaşandığını söyledi.

Karabulut, bir ay önce kilogram fiyatı 35 kuruş olan yemin ham maddesi arpanın 50 kuruşa, kepeğin 22 kuruştan 36 kuruşa yükseldiğini, bu durumun besi yeminin torba başı fiyatını ise 26'dan 34 liraya kadar yükselttiğini belirtti.

Besiciler ve et maliyeti için arpa kadar önemli olan saman fiyatının ise 80 kuruştan 170 kuruşa çıktığını vurgulayan Karabulut, "Arpa fiyatı yüzde 43, saman fiyatı ise yüzde 125 arttı, bu durumda besici ne yapsın?" diye sordu.

"İthal besi hayvanları bir an önce ülkeye girsin"

"Et fiyatı yüksek' diye ithalata başlanmıştı. Hükümet şimdi arpa ve saman da ithal etsin o zaman" diyen Karabulut, şunları kaydetti:

"Şuan süt üretim merkezlerinden olan, besiye alınacak genç danaların yoğun olduğu Aydın'dayım. Fakat hayvan varlığı ülkede o kadar azalmış ki, şu an itibariyle Aydın'da besiye alınacak genç danaların canlı kilogram fiyatı 13 lira... Bu fiyata kimse besi hayvanı alıp ahırına koyamaz, koyamaz. Zaten maliyetler çok yüksek. Bu nedenle besiciliğin merkezi Konya'da kesilen hayvanların yerine yenileri konamadığı için besi ahırlarının yüzde 60-70'i boş... Şuan yapılacak tek bir şey var yurt dışından ithal edileceği açıklanan besi danalarının acilen ülkeye girmesi lazım."

 

 

 

Bu konularda ilginizi çekebilir