Artan petrol fiyatları 'zirve'nin gündeminde

G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısı bugün Washington'da başlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON - G-20 ülkeleri maliye bakanları ve merkez bankaları başkanları toplantısı bugün Washington'da başlıyor.

İki gün sürecek toplantıda yüksek petrol fiyatları, ülkelerin sürdürülemez borç yükleri, gelişmekte olan ülkelere sermaye girişlerindeki artış ve küresel ekonomideki dengesizlikler değerlendirilecek.

Dünyanın en büyük ekonomileri küresel ekonomiyi riske atan ülkeleri belirleme planı üzerinde ilerleme kaydetmeyi umuyor.

Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin oluşturduğu G-20 toplantısı, farklı ekonomik sinyallerin geldiği bir zamanda yapılıyor. Bazı zengin ülkelerdeki güçlü toparlanma işaretleri bu ülkelerin merkez bankalarını ekonomik destekleri çekme adımları atmaya iterken, dünya piyasaları yüksek petrol fiyatlarının küresel büyümeyi frenleyeceği endişeleriyle sallanıyor.

Toplantıda G-20 maliye bakanları küresel ekonomide daha iyi bir denge sağlamayı ve 2008-2009 yıllarındaki finansal krizle sonuçlanan dengesizlik türlerinden kaçınmayı amaçlayan bir planı oluşturmaya çalışacak.

Bugün bir araya gelecek G-7 ülkeleri (ABD, İngiltere, Kanada, Fransa, Almanya, İtalya ve Japonya) Japonya'daki deprem ve tsunaminin yol açtığı ekonomik zararı ve Arap dünyasındaki halk ayaklanmalarını değerlendirecek.

 

Etiketler