7 °C

Asya, kaplanlarını kurtaracak

Soyları tükenme tehlikesi altında olan kaplanlar için Leonardo DiCaprio da devreye girdi.

Asya, kaplanlarını kurtaracak

MOSKOVA/LOS ANGELES - Rusya'nın ikinci büyük kenti St. Petersburg'da bir araya gelen 13 Asya ülkesinin temsilcileri, soyları tükenme tehlikesiyle karşı karşıya bulunan kaplanları kurtarmak için ortak deklarasyona imza attı. Bu arada Amerikalı aktör Leonardo DiCaprio, kaplanların soylarının tükenmesinin önlenmesi çabalarına katkıda bulunmak amacıyla bir milyon dolar bağışta bulundu.

Söz konusu 13 ülke, dünyadaki kaplan sayısını 2022 yılına kadar iki katına çıkarma taahhütlerini ortaya koyarken, imzacı ülkeler kaplanlar için uygun yaşam koşullarının oluşturulması ile kaçak avcılığı ve yasa dışı ticareti önlemeye çalışacak.

Rusya'da yapılan zirvede, Dünya Bankası ve Dünya Doğal Hayatı Koruma Vakfı'nın (WWF) kaplanların korunması için koordine ettiği 350 milyon dolarlık program ele alındı ve katılımcı ülkeler ortak deklarasyonla bu çabalara katkıda bulunmayı taahhüt etti.

Leonardo'dan 1 milyon dolar

Amerikalı aktör Leonardo DiCaprio, kaplanların soylarının tükenmesinin önlenmesi çabalarına katkıda bulunmak amacıyla bir milyon dolar bağışta bulundu.

"Titanik" ve "Başlangıç" filmlerinin yıldızı 36 yaşındaki DiCaprio'nun, Şimdi Kaplanları Kurtaralım kampanyası için yıl boyunca birlikte çalıştığı Dünya Doğayı Koruma Vakfı'na (WWF) bir milyon dolar bağışta bulunduğu belirtildi.  

DiCaprio, WWF'nin yönetim kurulu üyesi olarak kısa süre önce Nepal ve Butan'ı ziyaret etmiş, buralarda kaplanların yaşadığı mekanları gezmişti.

Ünlü aktörün yaptığı bağışın, avlanmaya karşı çabalar ve kaplanlar için çok gerekli olan ormanların korunması için harcanacağı kaydedildi.

Putin, DiCaprio'yu övdü

Bu arada Rusya Başbakanı Vladimir Putin de Leonardo DiCaprio'nun kaplanlar için yaptığı bağışı övgüyle karşıladı. Putin, DiCaprio'nun St Petersburg'da kaplanlar için yapılan toplantıya ulaşabilmek için yaşadığı sıkıntılara değindi. DiCaprio'nun yolcusu olduğu Moskova seferini yapan Delta Havayolları uçağı, pazar günü New York'taki John F. Kennedy havalimanına geri dönmek zorunda kalmış, daha sonra kullandığı özel jeti de şiddetli rüzgar nedeniyle yeniden yakıt almak için Finlandiya'ya inmişti.

Vladimir Putin, kaplanların kurtarılması çabaları çerçevesinde düzenlenen bir rock konserinde dinleyicilere seslenerek, "Bay DiCaprio'nun yaşadığından sonra hiç kimse yeniden uçağa binmek istemezdi. Biz Rusya'da böyle bir kişiye 'adam gibi adam' deriz" dedi.

Putin, vahşi hayatın ve kaplanların korunması böyle insanların ellerinde olursa kesinlikle başarılı olacaklarını söyledi.

Dünyada şu anda doğal ortamda sadece 3200 kaplanın yaşadığı, bu sayının, yüzyıl önce 100 bin olduğu biliniyor. Kaplanların sayısının, 2022 yılına kadar iki katına çıkarılması planlanıyor.

St. Petersburg'daki toplantıya Bangladeş, Butan, Kamboçya, Çin, Hindistan, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Nepal, Rusya, Tayland ve Vietnam'dan yetkililer katıldı.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.