22 °C

Atatürk Havalimanı'na yıldırım düştü!

İstanbul'u dün akşam saatlerinde etkisi altına alan sağanak yağış Atatürk Havalimanı'nda da etkili oldu. Apronda çalışma yapan işçiye yıldırım isabet etti. Yaralanan işçiler tedavi altına alındı

Atatürk Havalimanı'na yıldırım düştü!

İstanbul'da dün akşam saatlerinde etkili olan sağanak yağış hava trafiğini de felç etti. Uçaklardan bazıları başka havalimanlarına yönlendirildi. Atatürk Havalimanı'nda, uçağın altında çalışma yapan iki işçiye yıldırım isabet etti. 

Apronda iki işçinin yanına yıldırım düştü

Uçakların iniş pisti değiştirilirken, pilotlar ve hava trafiğini düzenleyen kontrolörler yoğun çaba harcadı. Bu sırada, Atatürk Havalimanı apronunda Çelebi yer hizmetinde görevli Kadir Fidancı ve Emre Karadeniz adlı iki uçak görevlisi, Asiana Hava Yolları ve Suudi Arabistan uçaklarının kalkışları için hazırlık yaparken, yakınlarına yıldırım düştü. "Asiana" uçağının altında bulunan ve kafasında kulaklık takılı olan Emre Karadeniz yıldırımdan etkilendi. 2 işçi de tedavi altına alındı.

ery7kj5y7.jpg

İşçilerin sağlık durumunun iyi olduğu ifade öğrenilirken, yıldırımın çarptığı Emre Karadeniz "Kulaklıktan geçti. Kendimi iyi hissediyorum" dedi.

Akşam saatlerinde aniden bastıran sağanak, hava trafiğini de olumsuz etkiledi. Pilotlar, yıldırımlara neden olan elektrik yüklü bulutlara yakalanmamak için Atatürk Havalimanı'na yaklaşamayınca uzun süre havada tur attı. Bazı uçaklar başta Sabiha Gökçen ve Esenboğa Havaalanı olmak üzere başka havaalanlarına yönlendirildi.

Bu arada, Atatürk Havalimanı'nda bir uçağın altında çalışan K.F. ve E. K. isimli iki işçiye yıldırım isabet etti. Yaralanan işçilere ilk müdahale havalimanında yapıldı. İşçiler daha sonra tedavi için hastaneye kaldırıldı.

İstanbul'da şiddetli yağmur etkili oldu

İstanbul'da beklenen yoğun yağış, dün akşam saatlerinde etkisini göstermeye başladı. Gökyüzü kara bulutlarla kaplanırken, şehir neredeyse karanlığa gömüldü. Yoğun bulut bir süre sonra yerini sağanak yağışa bıraktı.

Yağmura hazırlıksız yakalanan vatandaşlar, çareyi ağaç altlarına sığınmakta buldu. Yağmur nedeniyle trafik felç oldu. Yoğun yağışın ilerleyen saatlerde etkisini arttırarak devam etmesi bekleniyor.

Yıldırımın düştüğü an

İstanbul'u dün akşam saatlerinde etkisi altına alan yoğun ve etkili yağış sırasında yıldırım düşmesi olayları da yaşandı.
Ataköy ve çevresinde gözlenen yıldırımın düştüğü anlardan biri fotoğraf karelerine de yansıdı. Hava Harp Okulu yakınındaki araziye o yıldırımlardan birinin düştüğü sırada Dr. Ender Gökçebay da fotoğraf makinasının deklanşörüne basıyordu.

wet5hth.jpg

Art arda çektiği fotoğraf karelerinde, geniş ve parlak ışık, sonrasında o ışığın yerle temas ettiği noktadan yükselen alevler görülüyor.

wtj66uy.jpg