10 °C

Avrasya Maratonu koşuluyor

15 kilometrelik koşunun startını Belediye Başkanı Topbaş verdi.

Avrasya Maratonu koşuluyor

İSTANBUL - 32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu başladı. Maraton ve 15 kilometre koşuları tamamlandı. Halk koşusu ve tekerlekli sandalye yarışı ise sürüyor.

Tekerlekli Sandalye yarışı ile Maraton ve 15 kilometre koşusunun startı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş tarafından verildi.

Belirlenen güzergahta yapılan maratonda erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat birinci oldu.

15 kilometrelik koşuyu ise erkeklerde Etiyopyalı Abayneh Ayele Woldegiorgis, bayanlarda Kenyalı Emily Chebet kazandı. 15 kilometrelik koşuda Sultanahmet'deki varış noktasına ilk gelen Etiyopyalı Woldegiorgis, 0.45.43'lük derecesiyle erkeklerde birinci olurken, Kenyalı Sang Benard Cheruiyot 0.45.54'lük derecesiyle ikinci, Etiyopyalı Workihne Tesfa ise 0.45.58'lik derecesiyle üçüncülüğü elde etti.

Erkeklerde 0.46.03'lük derecesiyle genel sıralamada 4. olan Fatih Bilgiç, Türkler tasnifinde ilk sırada yer alırken, 0.46.38'lik derecesiyle genel klasmanda 8. olan Abdülkadir Türk, Türkler tasnifinde 2. ve 0.47.00 derecesiyle genel sıralamada 10. olan Ahmet Bektaş da Türkler tasnifinde 3. sırayı aldı.

Bayanlarda ise genel sıralamada Kenyalı Emily Chebet, 0.48.44'lük derecesiyle ilk sırayı alırken,  Etiyopyalı Belaynesh Oljira 0.49.44'lük derecesiyle ikinci, Meryem Erdoğan ise 0.50.12'lik derecesiyle genel sıralamada üçüncü, Türkler tasnifinde ise birinci oldu. Genel sıralamada 0.55.26'lık derecesiyle 4. olan Binnaz Uslu, Türkler tasnifinde ikinci, 0.58.13'lük derecesiyle genel sıralamada 7. olan Esra Güllü ise Türkler tasnifinde üçüncü oldu.

Rekor geldi

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda erkeklerde Kenyalı Vincent Kiplagat, bayanlarda Etiyopyalı Ashu Kasım, parkur rekoru kırarak birinci oldu.

Sultanahmet'deki varış noktasına tek başına gelen Kiplagat, 2.10.39'lik derecesiyle parkur rekoru kırarak, ilk sırayı aldı. Parkur rekoru 2007 yılında 2.10.56'lik derecesiyle birinci olan Kenyalı David Emmanuel Cheruiyot'a aitti.

Kiplagat'ın ardından Etiyopyalı Dereje Yadete Woldegiorgis 2.11.53'lük derecesiyle ikinci, yine Etiyopyalı Girma Assefa da 2.13.37'lik derecesiyle üçüncü oldu.

Kiplagat, yarışı canlı yayınlayan TRT 3'de yaptığı açıklamada, rekoru beklemediğini ifade ederek, ''Yeterince tempolu geldim. Son kilometrede daha da hızlı koşmaya başladım ve parkur rekoru kırmayı başardım'' dedi.

Maraton için 84 ülkeden 8 bin atletin kayıt yaptırdığı bildirildi. 

Birincilere 50 bin TL ödül

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda sporculara toplamda 1 milyon dolar para ödülü dağıtılacak.

Maratonda, genel klasmanda erkek ve bayanlarda birincilere 50 bin, ikincilere 25 bin, üçüncülere 15 bin, dördüncülere 10 bin, beşincilere 8 bin dolar ödül verilecek.

Bu başarıları bir Türk sporcunun elde etmesi durumunda ödüller ikiye katlanacak.

Yollar 14.30'a kadar kapalı

Organizasyon kapsamında yapılacak tüm koşuların parkurlarına çıkan güzergahlarda yollar saat 14.30'a kadar araç trafiğine kapatıldı.

Kabataş-Sultanahmet tramvay hattı da 12.00'ye kadar hizmet veremeyecek. Boğaziçi Köprüsü'nü kullanacak tüm sürücüler, kapatma noktalarından Fatih Sultan Mehmet Köprüsü istikametine yönlendiriliyor. 

Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu'nda binlerce vatandaşın Boğaziçi Köprüsü'nden yaya olarak geçme fırsatı bularak, farklı bir pazar günü yaşadığı organizasyonun en renkli anları halk koşusunda yaşanıyor.

Halk Koşusu, çeşitli konulara dikkati çekmek isteyen sivil toplum kuruluşlarının, üniversitelerin, şirketlerin mesaj vermek için kullandığı önemli bir etkinlik haline geldi.

32. Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu öncesi duyurulan etkinliklerden bazıları şöyle:

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.