10 °C

Avrasya Tüneli açılıyor, ulaşımda iptaller var

İki kıtayı denizaltından birbirine bağlayacak olan Avrasya Tüneli Projesi bugün açılıyor. Açılış nedeniyle bazı yollar ulaşıma kapatılırken, İDO'da sefer iptalleri var.

Asya ile Avrupa kıtasını deniz tabanının altından karayoluyla birleştirecek olan Avrasya Tüneli, bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Binali Yıldırım, çok sayıda bakan, bürokrat ve davetlinin katılımıyla açılacak.

Tüneli günlük ortalama 100 binin üzerinde aracın kullanması beklenirken, İstanbul'un iki yakası arasındaki 100 dakikalık mesafe 15 dakikaya inecek.

Çalışmada son günlerde karadan bağlantı yollarının düzenlenmesi için çalışıldı. Bağlantı yolları için toplamda 70 bin ton asfalt döküldü ve 350 adet aydınlatma direği dikildiği açıklandı. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi (İBB) tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada bölgeye 60 bin metrekare deniz dolgusu, 15 bin metre yaya yolu, uluslararası standartlarda bisiklet yolu, 320 bin metrekare yeşil alan, yürüyüş yolları, yapıldığı belirtildi.

Deprem ve tsunamiye dayanıklı yapılan tünelde yangına dayanıklı yüzey kaplaması ve acil tahliye sistemleri bulunacak!

Geçiş ücreti ne kadar?

1 milyar 245 milyon 121 bin 188 dolarlık projeyi tamamlayacak firmalar, tüneli 24 yıl 5 ay boyunca işletecek. Projenin İstanbul’da trafiğin çok yoğun olduğu güzergahta yolculuk süresi 100 dakikadan 15 dakikaya kadar indireceği belirtiliyor. Tünelden araç geçiş ücretleri açılış yılında tek yönde otomobiller için 4 dolar + KDV, minibüsler için ise 6 dolar + KDV olacak. Araç geçiş ücreti alınacak olan Avrasya Tüneli’nde otomobil içindeki yolcular için ödeme yapılmayacak.

Bazı yollar kapatıldı, İDO'da iptaller var

Bugün, Avrasya Tüneli'nin açılışı nedeniyle bazı yollar trafiğe kapalı olacak, öte yandan İDO'da bazı seferlerde saatler değişti, bazıları iptal edildi ve ek sefer konuldu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamaya göre, açılış nedeniyle alınan emniyet ve trafik tedbirleri kapsamında trafik akışında yeniden düzenleme yapıldı.

Bu doğrultuda, Sahil Kennedy Caddesi Kuzey ve Güney Yolu, Sirkeci Işıklar ve Namık Kemal Caddesi ile Sahil Kennedy Caddesi'ne bağlanan yollar gece yarısından itibaren trafiğe kapatıldı. Ayrıca sabahs aatlerinde ise Sahil Kennedy Caddesi Kuzey ve Güney Yolu, Sirkeci Işıklar ve Zeytinburnu Varyant arası ile Sahil Kennedy Caddesi'ne bağlanan yollarda trafik akışı sağlanmıyor.

Sürücüler, alternatif olarak, D-100 Kuzey-Güney Yol, Havuzlu Kavşak-Atatürk Havalimanı Caddesi-Basın Ekspres Yolu, Ataköy Sahil-Adnan Kahveci Bulvarı, Ataköy Sahil Strazburg Caddesi-Ataköy Bulvarı, Bakırköy Taşhanlar Köprü-Ekrem kurt Bulvarı, Onuncu Yıl Caddesi, Vatan Caddesi, Millet Caddesi, Ankara Caddesi'ni kullanabilecek.

İDO

İptal edilen hızlı feribot seferleri:

09:45 Yalova-Yenikapı Hattı Ferrycat
09:45 Yenikapı-Yalova Hattı Ferrycat
11:45 Yenikapı-Yalova Hattı Ferrycat
11:45 Yalova-Yenikapı Hattı Ferrycat
13:45 Yalova-Yenikapı Hattı Ferrycat
13:45 Yenikapı-Yalova Hattı Ferrycat
15:45 Yalova-Yenikapı Hattı Ferrycat
15:45 Yenikapı-Yalova Hattı Ferrycat

Yapılacak deniz otobüsü ek seferleri:

09:46 Yalova-Yenikapı Hattı Deniz Otobüsü
09:46 Yenikapı-Yalova Hattı Deniz Otobüsü
11:46 Yenikapı-Yalova Hattı Deniz Otobüsüd
11:46 Yalova-Yenikapı Hattı Deniz Otobüsü
13:46 Yalova-Yenikapı Hattı Deniz Otobüsü
13:46 Yenikapı-Yalova Hattı Deniz Otobüsü
15:46 Yalova-Yenikapı Hattı Deniz Otobüsü
15:46 Yenikapı-Yalova Hattı Deniz Otobüsü

Saati ötelenecek seferler listesi:

17:30 Yenikapı-Bursa Hızlı Feribot seferi 18:30 olarak, 17:45 Yenikapı-Yalova Hızlı Feribot seferi 18:00 olarak düzenlendi.

İDO'nun açıklamasına göre, 11.30'dan Avrasya Tüneli'nin açılışına kadar Sirkeci-Harem Araba Vapur hattı seferleri karşılıklı olarak iptal edilecek.

İDO tarafından yapılan açıklamada, "Avrasya Tüneli kapsamında yaya yolunun kullanıma açılmasından dolayı İDO Yenikapı - Marmaray servislerimiz kaldırılmıştır." denildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap