11 °C

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni tutuklandı

Bu sabah Iğdır'da gözaltına alınan Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yücel, çıkarıldığı mahkeme tarafından tutuklandı.

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni tutuklandı

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni İlker Yücel, 3 gün önce arkadaşlarının yanına geldiği Iğdır'da bu sabah gözaltına alındı. Gözaltına alınan İlker Yücel emniyetteki işlemlerin ardından adliyeye sevk edildi. Gelişmeleri Twitter hesabından duyuran İlker Yücel, “Berat Albayrak'ın Aydınlık'a hakaret eden tekzibini yayımlamadığımız için Iğdır'da gözaltına alındım" diye yazdı.

Iğdır Barosu Avukatlarından Dilek Murgul, yarın yapılacak İl Genel Meclis seçimleri hakkında haber yapmak için Iğdır'a gelen ve yakalanarak Adliyeye çıkarılan İlker Yücel'in cezaevine girmemesi için 100 bin TL'nin yatırılması gerektiğini söylemişti. Avukat Murgul, Yücel'in tekzip kararını hakaret içerdiği gerekçesiyle yayınlanmadığını bildirdi. Dilek Murgul, "Hafta sonu tatili. Para İstanbul'da ödenirse sorun bitecek. Umarım bugün işlemleri tamamlayıp çıkarabiliriz" diye konuşmuştu.

Aydınlık Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Yücel, 100 bin lira temin edilemediği için çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından tutuklandı.

'Serbest kalmasını sağlayacağız'

Yücel’in avukatı Mehmet Nuri Aytekin şunları söyledi:

"Yayınlılanan haberle ilgili Berat Albayrak tarafından gönderilen tekzibi, haberin 'uyduruk olduğu' ve ‘karanlık gazetecilik yapıldığı' ididaları nedeniyle yayınlamadık. Bunun üzerine 100 bin lira para cezası verildi. Ardından, Yücel cezaevine gönderilmek üzere bugün gözaltına alındı. Parayı yatırıp serbest kalmasını sağlayacağız.”

'Bankalar kapalı olduğu için para bulunamadı'

İlker Yücel adliye çıkışında gazetecilere, "FETÖ dönemindeki hakimlerin aldığı karardan dolayı tutuklandım" dedi. Yücel'in avukatı Mehmet Nuri Aytekin, "Mahkemeye nakit olarak 100 bin lira götürmemiz gerekiyordu. Bankalar kapalı olduğu için o kadar nakit bulunamadı. Aydınlık Gazetesindeki arkadaşlar, parayı temin etmeye çalışıyorlar. Yatırdığımız zaman çıkacak" diye konuştu.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.