10 °C

Bahçeli: Terör örgütleriyle NATO'nun ne işi var

MHP Genel Başkanı Bahçeli, "NATO'nun Rakka operasyonuna katılması, PKK-PYD-YPG'ye bir yönüyle destek, değilse bile eylem ve emellerine göz yumması anlamına gelecektir. Terör örgütleriyle NATO'nun ne işi vardır? Bu ayıp değil midir?" dedi.

Bahçeli: Terör örgütleriyle NATO'nun ne işi var

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin TBMM grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

NATO'nun Rakka operasyonuna katılmasının PKK/PYD/YPG'ye bir yönüyle destek, değilse bile eylem ve emellerine göz yumması anlamına geldiğini ifade edenBahçeli, "PKK'lı, YPG'li teröristler dağda bayırda kelebek peşinde koşan, çiçek böcek seven, papatya toplayıp fal açan, piknik yapıp mangal ziyafeti düzenleyen cici çocuklar değil, basbayağı canidir, bal gibi haindir, tartışmasız şerefsizdir, hepsi birden insanlığa kastetmiş düşmanlardır" dedi.

Terör örgütlerinin karşısında tarafsız kalmak diye bir şeyin olmadığını kaydeden Bahçeli, "Teröre net tavır alamayan, mazeret üreten, oraya burayla saklanan ülkeler bilinsin ki, zulme ortak olan, destek çıkan, mazlumların ahını alan potansiyel düşmanlardır" diye konuştu.

"Aklımızın yatmadığı kararlar"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Brüksel ziyaretine de değinen Bahçeli, "Cumhurbaşkanı Erdoğan, 25 Mayıs'ta Brüksel'de katıldığı NATO zirvesinde aklımızın yatmadığı, ister istemez acaba diye sorguladığımız bazı kararlar alınmıştır. Bu kararlardan en önemlisi NATO'nun DEAŞ'la mücadeleye katılacak olmasıdır. Türkiye'nin uzun bir süredir dillendirdiği bu seçenek ilk bakışta oldukça olumlu ve isabetli değerlendirilecektir. Bizim kanaatimiz de bu yöndedir" ifadelerini kullandı.

"NATO bu güne kadar herhangi bir yaramıza merhem olmuş değildir"

Sözlerine, "NATO'nun yalnızca DEAŞ'e odaklanması, Rakka operasyonu için daha çok hava desteği sağlamayı öne alması, ayrıca istihbarat toplanması ve paylaşılmasıyla askeri faaliyetlerinin sınırlı kalacak olması kuşku ve kaygılarımızı arttırmaktadır" diyerek devam eden MHP Lideri şöyle konuştu:

"Türkiye'nin, Rakka operasyonunda PKK/PYD/YPG'nin kullanılmaması önerisinin reddi, kabul edemeyeceğimiz çifte standart ve art niyetlilik olarak yorumlanmalıdır. ABD, tüm itiraz ve eleştirilere rağmen PKK-YPG'ye silah vermektedir. Bu çerçevede 15 ve 20 Mayıs tarihlerinde 100 tırlık silah ve mühimmat sevkiyatı ortadadır. ABD'nin Rakka operasyonunda PKK/PYD/YPG ile aynı cephede yer alması, bundan da tavize yaşanmaması çok ciddi sonuç ve bedelleri ortaya çıkaracaktır.

Şimdi de bu cepheye NATO girmiştir. Hem de Türkiye'nin karşı çıkışına rağmen. NATO'nun Rakka operasyonuna katılması PKK/PYD/YPG'ye bir yönüyle destek, değilse bile eylem ve emellerine göz yumması anlamına gelecektir. Türkiye'nin, NATO'nun ikinci büyük ordusuna sahip olduğu gerçeği ortada dururken, adeta ülkemize meydan okur gibi 65 yıllık bir ortaklık ve üyelik hukukunu yok saymak kesinlikle küstahlıktır. NATO bu kadar ucuz mudur? NATO bu güne kadar herhangi bir yaramıza merhem olmuş değildir. Üstelik Türkiye'ye kurulan tuzaklarda adı sıklıkla geçmiştir. Bilhassa darbeler tarihi incelendiğinde henüz aydınlanmamış çok sayıda iddia ve ithal NATO'yu direkt kapsamına almıştır."

"Hepsi birden insanlığa kastetmiş düşmanlardır"

Türkiye'nin NATO'nun Rakka operasyonuna katılmasına desteğinin olduğunu belirten Bahçeli, "Ancak terör örgütleriyle NATO'nun ne işi vardır. Bu ayıp değil midir? ABD nereye varmayı planlamaktadır? PKK'lı, YPG'li teröristler dağda bayırda kelebek peşinde koşan, çiçek böcek seven, papatya toplayıp fal açan, piknik yapıp mangal ziyafeti düzenleyen cici çocuklar değil, basbayağı canidir, bal gibi haindir, tartışmasız şerefsizdir, hepsi birden insanlığa kastetmiş düşmanlardır. Bundan ötesi yoktur" dedi.

Kaynak: İHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.