10 °C

Bahçeli: Türkiye için gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır

Kuzey Irak'taki referandum kararına tepki gösteren MHP Lideri Bahçeli, ''Bu referandum, Kürdistan provasıdır, Türkiye için gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır'' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, IKBY'nin 25 Eylül'de yapmayı planladığı referandum kararına ilişkin, "Barzani'nin, Türkmen kentlerini kapsamına alan referandum hazırlığının sonuna kadar karşısında yer alınmalıdır. Bilinmelidir ki muhtemel bu referandum, Kürdistan provasıdır. Bu referandum Türkmenlerin, Türkiye'nin tamamen aleyhinedir. Bu referandum Türkiye için gerekirse savaş sebebi sayılmalıdır." ifadelerini kullandı.

"CHP bundan siyasi çıkar sağlama hevesindedir"

MHP Genel Başkanı Bahçeli, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun tutuklanacağı iddialarına ilişkin, şunları kaydetti:
"Bize göre anamuhalefet partisi liderinin tutuklanmasıyla ilgili polemikler demokrasi hayatımıza zarar vermekte, siyasi havayı kirletmektedir. Bilinçli, sistematik, defolu, kara bir kampanya tedavüldedir. CHP ise bundan siyasi çıkar sağlama hevesindedir. Türkiye'yi yabancı ülkelere şikayet eden Sayın Kılıçdaroğlu'nun, ortada fol yok, yumurta yokken, yalnızca Cumhurbaşkanının anlık bir beyanından anormal sonuçlar üretmesi, muhalefetin güçlenmesini kelepçeye bağlaması bize göre trajikomiktir."

Bahçeli’den Koray Aydın açıklaması

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Koray Aydın'ın MHP'den istifa ederek Merak Akşener'in kurmaya hazırlandığı partiye katılacağını açıklamasına ilişkin, "İstifa tek taraflı bir tercihtir. 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bugünden adres, kimlik sunan; birilerini hava boşluğuna atıyor, yerine geçmenin planını yapıyordur" dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını cevapladı. Koray Aydın’ın MHP’den istifa ederek Meral Akşener’in kurmaya hazırlandığı partiye katılacağını açıklamasına yönelik soru üzerine Bahçeli, "İstifa tek taraflı bir tercihtir. Bu tercihte bulunan kişinin tercihinden dolayı saygı duymak gerekir, partimiz açısından da hayırlı olmuştur. 2019’da yapılacak olan Cumhurbaşkanlığı seçimi ile ilgili bugünden adres, kimlik sunan birilerini hava boşluğuna atıyor, yerine geçmenin planını yapıyorlardır" açıklamasında bulundu.


Siyaseti iç çamaşır seviyesine düşürmemek lazım

Kılıçdaroğlu'nun atletli görüntülenmesi sorulan Bahçeli, ''Buna yorum gerekmez, kim neyi giyiyorsa giysin ancak siyaseti iç çamaşır seviyesine düşürmemek lazım" dedi.

"Kapı açık, giren girer çıkan çıkar"

"MHP'de bir Akşener istifası bekliyor musunuz?" sorusuna Bahçeli, "Gelirken gördünüz kapı açık, giren girer çıkan çıkar." karşılığını verdi.

Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nun, "Cumhurbaşkanı adayımız tanınmış biri olacak" ifadesinin anımsatılması üzerine, "CHP'de herkes tanınmış insandır, herkes aday olabilir." dedi.

"Siz aday olacak mısınız ya da MHP'nin adayı nasıl birisi olacak?" sorusuna da Devlet Bahçeli, "Benim ne zaman erken konuştuğumu gördünüz ve duydunuz?" değerlendirmesinde bulundu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.