10 °C

Bakan Çavuşoğlu Alman mevkidaşı ile telefonda görüştü

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel ile telefonda görüştü. Görüşmede iki ülke arasında yaşanan siyasi kriz ele alındı.

Bakan Çavuşoğlu Alman mevkidaşı ile telefonda görüştü

Diplomatik kaynaklardan alınan bilgiye göre, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Almanya Dışişleri Bakanı Sigmar Gabriel bir telefon görüşmesi yaptılar.

Gabriel'in Türkiye hakkıdaki ifadeleri üzerine bakanlığın 20 Temmuz'da yaptığı yazılı açıklamada, Almanya'nın, Türkiye ile tarihi bağları bulunan dost ve müttefik bir ülke olmakla beraber, son dönemde iki ülke ilişkilerinde ciddi bir güven bunalımı yaşandığı vurgulanmıştı.

Gabriel, Türk vatandaşlara seslendiGabriel, Türk vatandaşlara seslendi

Söz konusu bunalımın ana sebebinin Almanya’nın Türkiye'ye yönelik çifte standartlara dayalı tutumu olduğu ifade edilen açıklamada, "Almanya, bir yandan devletimizin bekasını hedef alan PKK ve FETÖ terör örgütleri üyelerinin kendi topraklarında rahatça dolaşmasına göz yummakta, diğer yandan da ülkemizde terör suçundan gözaltına alınan veya tutuklanan şahısların da yargıdan muaf tutularak serbest bırakılması gibi kabul edilemez taleplerde bulunuyor." ifadelerine yer verilmişti.

İki Dışişleri Bakanı telefon görüşmesinde yaşanan gerilimi ele aldı.

Erdoğan: Alman bakanın yaptığı açıklamaları kınıyorumErdoğan: Alman bakanın yaptığı açıklamaları kınıyorum

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.