11 °C

Bakan Gönül ilk kez yorum yaptı

Gönül, 3 generalin açığa alınmasına ilişkin, "Bu, 926 sayılı kanunun 65. maddesinin uygulanmasından ibarettir" dedi.

Bakan Gönül ilk kez yorum yaptı

KOCAELİ - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, 3 generalin açığa alınmasına ilişkin, "Bu, 926 sayılı kanunun 65. maddesinin uygulanmasından ibarettir" dedi.

Bakan Gönül, bir gazetecinin "3 general görevden neden alındı" sorusuna, "Bu, 926 sayılı kanunun 65. maddesinin uygulanmasından ibarettir. Söyleyeceğim başka bir şey yok" yanıtını verdi.

Hamzaçebi: Görevden alma hukuk dışı

Öte yandan CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, 3 generalin "hukuksuz bir şekilde görevden alındığını" öne sürdü.

Hamzaçebi, düzenlediği basın toplantısında, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'in 3 generalin görevden alınmasıyla ilgili açıklamasının anımsatılması üzerine, 12 Eylül halk oylamasından önce "ya Türkiye görünüşte demokratik ama fiilen daha totaliter bir rejime doğru gidecektir ya da anayasa paketini reddederek yeni ve özgürlükçü bir anayasa yapma fırsatını yakalayacaktır" dediklerini kaydetti.

Söylediklerinin çıktığını belirten Hamzaçebi, "Burada yapılanın demokrasi ve sivilleşme ile hiçbir ilgisi yoktur" dedi.

Asker üzerinden yapılan her işlemin demokratikleşme olarak sunulduğunu ifade eden Hamzaçebi, şöyle devam etti:

"Cumhuriyet tarihinde bir ilk yapıldı, deniliyor. Evet Cumhuriyet tarihinde bir ilk yapıldı. Hukuksuz bir şekilde 3 komutan açığa alındı. Askerler de görevden alınabilir. TSK Personel Kanunu ilgili bakanlara yani Milli Savunma Bakanı ve İçişleri Bakanına görevi başında sakınca görülen hallerde görevden alma yetkisi vermiştir. Nasıl devlet memurları görevden alınabiliyorsa Silahlı Kuvvetler mensupları da görevden alınabilir. Ancak görevden alma ile ilgili ortaya konulan gerekçeler hukuki temelden yoksundur.

'Balyoz davasında bu kişiler var, darbe planlamışlar, görevleri başında kalmaları sakıncalıdır' deniyor. Balyoz iddianamesi 6 Temmuzda savcılığa sunuldu. Bu dava o günden beri gündemde. Ne oldu sonuçta. Yeni Anayasa paketiyle Yüksek Askeri Şura kararlarına karşı yargı yolu açıldı. Hükümetin beklemediği bir tablo ortaya çıktı, YAŞ'ın terfi ettirmediği komutanlar idari yargıya gitti. Askeri Yüksek İdare Mahkemesine (AYİM) gittiler. AYİM, yürütmeyi durdurma kararı verdi. Hükümetin ve Silahlı Kuvvetlerin yapması gereken 3 komutanı terfi ettirmektir. Hukuk devleti bunu gerektirir. Oylanan Anayasa paketi bunu gerektirir. Hükümet ne yaptı, 'siz AYİM'e giderseniz ben de sizi görevden alırım' dedi. Bunun demokratikleşme, sivilleşme ile hiçbir ilgisi yoktur. Asker üzerinden demokratikleşme, asker üzerinden sivilleşme gibi kavramları demokrasinin özü ile bağdaştıramıyorum."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.