4 °C

Bakan Müezzinoğlu: Netekim öldü

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, 7'inci Cumhurbaşkanı Kenan Evren'in vefatına ilişkin, "Netekim öldü" ifadesini kullandı

Bakan Müezzinoğlu: Netekim öldü

Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, HSYK'nın 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten 4 savcı ve bir hakim ile ilgili verdiği "meslekten ihraç" kararlarıyla ilgili olarak, "Türkiye'de geçtiğimiz dönemde çeteleşen bir hukuk anlayışı, bu milletin iradesine hukuk darbesi yapmaya çalıştı. Millete yanlış yapan bedelini ödeyecektir" dedi.
Ataşehir Ağız ve Diş Sağlığı Hastanesi'nin açılış törenine katılan Bakan Müezzinoğlu, törenin ardından basın mensuplarının gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

Gazetecilerin, HSYK'nın 17-25 Aralık soruşturmalarını yürüten 4 savcı ve bir hakim ile ilgili meslekten ihraç kararı verdiğini hatırlatarak görüşlerini sorması üzerine, Müezzinoğlu, "Bu millet 1960'tan bu yana milli iradenin hak ve hukuku adına çok ağır bedeller ödedi. 1960'ta bu milletin seçtiği başbakan, bakanlar idam edildi. Esasında idam edilen milli iradeydi. Sonraki dönemlerde de 12 Mart muhtırası, 12 Eylül 'netekim darbesi', bütün bunları bu millet ağır şekilde yaşadı, gördü. AK Parti döneminde, AK Parti'yi kapatmakla ilgili davada kapatılmaktan 1 oyla kurtuldu. Esasında kurtulan AK Parti değil, milli iradeydi. Türkiye'de geçtiğimiz dönemde çeteleşen bir hukuk anlayışı, bu milletin iradesine hukuk darbesi yapmaya çalıştı. Millete yanlış yapan bedelini ödeyecektir. Siyasetçi yapıyorsa, zaten sandıkta 1,5 yılda bir hesabını veriyor. Ancak bunu hukuk kılıfı içinde veya mesleki kurumların verdiği 'güç kılıfı' içinde milli iradeye bir tuzak şeklinde kullananlar, bundan sonra mutlaka bedelini ağır ödeyeceklerdir. Bana göre bu da ondan bir örnektir" diye yanıt verdi.

'Netekim öldü'

Mehmet Müezzinoğlu, bir soru üzerine, 98 yaşında hayatını kaybeden 7. Cumhurbaşkanı Kenan Evren için "Netekim öldü" ifadesini kullandı.

Hükümetin taziyede bulunmamasıyla ilgili olarak ise "12 Eylül'ün mimarı Kenan Evren rahmetli oldu" diyen Müezzinoğlu, sözlerini, "Devletin temsilcileri, neticede milletin temsilcileridir. Millet ona hayır duası edemiyorsa, Allah affetsin diyemiyorsa, söylenecek bir söz yok. Biz de milletin temsilcileriyiz" diye konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap