8 °C

Bakan'dan internet medyasına müjde

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet medyasıyla ilgili Basın Kanunu'nda değişiklik yapılacağını söyledi

Bakan'dan internet medyasına müjde

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan, internet medyasındaki kesimlerle ilgili basın kanununda bir değişiklik öngördüklerini ifade ederek, "İnternet medyasında çalışanlar artık gazeteci sayılacaklar. Basın kartı sahibi olacaklar. Resmi ilan ve reklamlardan faydalanacaklar. Diğer basın mensuplarının hakları ne ise internet medyasında çalışanların hakları da o olacak" dedi. 

Karaman İnternet Medyası ve Yazarları Derneği'nin (İNTERMED) bir otelde düzenlenen ödül törenine katılan Bakan Elvan, iletişim sektöründeki büyüme hızına bakıldığında son 12 yıllık süreçte yüzde 10'un üzerinde bir performans gösterdiğinin görüldüğünü söyledi. 

Bu aşamaya kolay gelinmediğini ifade eden Bakan Elvan, daha hızlı internet anlamına gelen geniş bant abone sayısı 2002 yılında 20 bin kişi iken, bu sayının bugün 40,5 milyona ulaştığını dile getirdi. 

Elvan, Türkiye'de fiber kablo ağı oluşturduklarına işaret ederek, "12 yıllık süreçte fiber kablolardan oluşan yer altında otoyollar yaptık. Şu anda Türkiye'nin yer altında fiber kablo uzunluğu tam 240 bin kilometre. Mobil internet ve telefonun kapsama alanına baktığımızda yüzde 99,9'unda dünyanın her yerine ulaşabilmeniz mümkün. Türkiye kapsama alanı itibariyle dünyanın önde gelen ülkelerinden bir tanesi" diye konuştu. 

Bakan Elvan, internet medyasındaki kesimlerle ilgili basın kanununda bir değişiklik öngördüklerini belirterek, şunları kaydetti: 

"Değişik çalışmaları yaptık. Bakanlar Kurulu'nda bunu tartıştık. Meclise sunduk. İnternet medyasında çalışanlar artık gazeteci sayılacaklar. Basın kartı sahibi olacaklar. Resmi ilan ve reklamlardan faydalanacaklar. Diğer basın mensuplarının hakları ne ise internet medyasında çalışanların hakları da o olacak. İnşallah kısa bir süre içinde bu yasayı da meclisten geçirir internet medyasında çalışan kardeşlerimize bir rahatlama ve nefes alma fırsatı tanımış oluruz." 

Konuşmaların ardından İNTERMED Başkanı Kemal Önder Demirkollu, Bakan Elvan'a onur ödülü takdim etti. Elvan, Karaman Valisi Murat Koca'ya verilen yılın kamu yöneticisi, AK Parti Karaman Milletvekiline verilen siyasi hizmet ödülü ve Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan'a verilen en güvenilir yönetici ödülünü takdim etti. 

Programda, Anadolu Ajansı Karaman Büro Müdürlüğü muhabirleri Mehmet Çetin basın onur ödülü ve Murat Özünal'da yılın siyaset haberi ödülü aldı. Çetin ve Özünal'a ödüllerini Bakan Elvan takdim etti. 
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.