Bakanlıktan toplu taşımaya destek

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı "ücretsiz toplu taşıma hizmeti"nde düzenleme yaptı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca, 65 yaş üzeri vatandaşlar, gaziler, şehit yakınları ve engellilere şehir içi ulaşımda ücretsiz hizmet veren özel halk otobüsü işletmecilerine, belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacak. 

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığınca hazırlanan ve TBMM'de kabul edilen yasal düzenleme kapsamında, 65 yaş üzeri vatandaşların, gazilerin, şehit yakınlarının ve engellilerin şehir içi ulaşımdan ücretsiz olarak yararlandığı kaydedildi. 

Belediyelerle özel halk otobüslerinin de bu hizmeti vatandaşlara verdiği belirtilen açıklamada, özel halk otobüsü işletmecilerinin bu hizmeti verirken karşılaştıkları sorunların giderilmesi amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından yeni bir düzenlemenin hazırlandığı bildirildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Bu düzenlemeye göre, özel şahıs veya şirketlere ait olup belediyeler tarafından şehir içi toplu taşıma hizmeti vermekle yetkilendirilen her bir özel halk otobüsü için bunların işletmecilerine, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ilgili belediyeler aracılığıyla her ay gelir desteği ödemesi yapılacaktır. Söz konusu aylık gelir desteği ödemesi ile ilgili esas ve usuller, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Maliye Bakanlığı tarafından müştereken belirlenecektir. Söz konusu kanuni düzenlemenin TBMM'ye sunularak en kısa sürede yürürlüğe girmesi konusunda tüm hazırlıklar tamamlanmıştır."

Bu konularda ilginizi çekebilir