7 °C

Başbakan: Darbe defedildi, ancak tehlike bitmedi'

Başbakan Binali Yıldırım, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ve MHP Lideri Bahçeli ile görüştü. Yıldırım, Bahçeli'yle görüşmesi sonrası, "Darbe defedilmiştir, ancak tehlike bitmiştir denemez; riskin tamamen kalkması zaman alacak" dedi.

Başbakan: Darbe defedildi, ancak tehlike bitmedi'

Başbakan Binali Yıldırım, darbe girişimi sonrası ilan edilen OHAL ile ilgili olarak görüş alışverişinde bulunmak üzere CHP ve MHP liderleriyle görüştü.

Yıldırım ve beraberindeki AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ilk görüşmeyi CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'yla gerçekleştirdi. Yıldırım, saat 13.03'te CHP Genel Merkezi'ne geldi.

Yıldırım ve Kılıçdaroğlu, foto muhabirlerine poz verdikten sonra görüşmeye geçildi. Görüşme, Kılıçdaroğlu'nun makamında baş başa gerçekleşti.

"Kaygıları not aldık"

Yaklaşık 1 saat 10 dakika süren görüşmenin ardından iki lider, CHP Genel Merkezi önünde ortak basın açıklaması yaptı. 

Başbakan Yıldırım, "Sayın Genel Başkan Kılıçdaroğlu'nu, olağanüstü hal uygulamasının başladığı andan itibaren hükümetimizce çıkarılan kanun hükmündeki kararnamelerin detayları hakkında bilgilendirdim. Bu konudaki bazı hassasiyetleri, düşüncelerini, endişelerini bizimle paylaştı. Bu konuyu tekrar hem Sayın Genel Başkan hem de biz, gerek bundan sonraki uygulamalar gerekse bugüne kadar yapılanlar açısından dikkate alacağız. Görüşmelerimiz bu çerçevede devam edecek." ifadesini kullandı. 

Önemli olanın, "süratla olağanüstü hal uygulamasına neden olan şartların ortadan kaldırılması ve Türkiye'de darbe girişimlerinin yakın bir tehdit olmaktan çıkarılması" olduğuna işaret eden Yıldırım, bu konudaki ortak iradenin dünden bugüne daha fazla olduğunu görmekten memnuniyet duyduğunu bildirdi.

'Görüş birliği ortaya çıktı'

Gazetecilerin, "Yeni anayasa paketi gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Yıldırım, şu yanıtı verdi:

"Daha önce Sayın Cumhurbaşkanımızın daveti üzerine parti başkanları olarak bir araya gelmiştik. Orada bu konu gündeme gelmişti. İki şekilde. Bir, kapsamlı yeni bir anayasa yapılması. Bu çalışmaları yine siyasi partilerin bir araya gelerek devam ettirilmesi yönünde bir prensip ve görüş birliği ortaya çıkmıştı. Bir de acil ihtiyaçlara binaen daha az maddeden oluşan ve yine partilerin mutabakatının sağlandığı bir çalışma konusu da benimsenmiştir."

Görüşmede bu konuyu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu ile görüştüklerini, MHP ziyaretinde bunu gündeme getireceklerini belirten Yıldırım, "Burada gerek AK Parti olarak biz gerek Cumhuriyet Halk Partisi gerekse Milliyetçi Hareket Partisi birer arkadaşı görevlendirecek ve onlar kapsamı, sayısı hakkında bir çalışma yapıp, genel başkanlara rapor verecek." dedi. 

Genelkurmay Başkanlığının Cumhurbaşkanlığına bağlanmasının görüşmede gündeme gelip gelmediği sorusuna Yıldırım, "Bu gündeme gelmedi. Bu konuda Sayın Genel Başkanın zaten kamuoyuna yansıyan beyanatları var. Kaldı ki bu konu anayasa değişikliği gerektiren bir konudur." yanıtını verdi. 

'Son derece verimli bir toplantı'

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu da son derece verimli bir toplantı gerçekleştirdiklerini belirterek, "OHAL uygulaması ile ilgili Bakanlar Kurulunca yayınlanan kanun hükmünde kararnamelerle ilgili düşüncelerimizi ve endişelerimizi Sayın Başbakana aktardık. Sayın Başbakan not ettiler, sanıyorum önümüzdeki süreç içerisinde temaslarımız devam edecek." ifadesini kullandı.

Kılıçdaroğlu, gazetecilerin, Cumhurbaşkanın Erdoğan'ın 7 Ağustos'ta Yenikapı'da düzenleneceğini açıkladığı demokrasi mitingine katılıp katılmayacağı yönündeki sorusunu yanıtsız bıraktı. 

Öte yandan Başbakan Yıldırım'ın CHP Genel Merkezi'nden ayrılmasının ardından, Kılıçdaroğlu görüşmeyi değerlendirmek üzere kurmaylarıyla bir araya geldi. 

Öte yandan Başbakan Yıldırım sonrasında MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ile görüştü.

Devlet Bahçeli, Başbakan Yıldırım'ı, TBMM'deki makam katındaki asansörün girişinde karşıladı. Burada gazetecilere tokalaşarak poz veren Bahçeli ve Yıldırım'a, AK Parti Grup Siyasi Danışmanı Cenk Sarıgöl'ün 4,5 yaşındaki kızı Elif Zümra Sarıgöl tarafından çiçek verildi.

Başbakan Yıldırım ve MHP Genel Başkanı Bahçeli, foto muhabirlerine poz vermelerinin ardından, görüşmeye geçti. Görüşme, baş başa gerçekleşti.

Toplantı sonrası açıklama yapan Başbakan, "Bu yapı darbe teşebbüsüne katılanlarla sınırlı değil, daha derinlere gidiyor" dedi.

Bahçeli görüşme sonrası yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye açtığı davaları geri çekmesine ilişkin, '15 Temmuz sonrasında Türkiye'de yaşanan gelişmeleri de göz önüne alarak normalleşme sürecine ve partiler arasındaki birlik, beraberlik, dayanışmaya katkı sağlayabilecek olumlu, güzel bir yaklaşım olmuştur. Kendisine teşekkür ediyorum' açıklamasını yaptı.

5675645634-001.jpg

'Riskin tamamen kalkması zaman alacak'

Yıldırım konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu yapı darbe girişimine katılanlarla sınırlı değil, daha derinlere  gidiyor, bu konudaki çalışmaları rehavete kapılmadan devam ettirme ihtiyacı var. Darbe defedilmiştir ancak tehlike bitmiştir denilemez, bu yapı sanıldığından çok daha derin bir yapıdır, riskin tamamen kalkması zaman alacak."

Erdoğan'dan 3 lidere davet

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Yıldırım, Kılıçdaroğlu ve Bahçeli'ye, 7 Ağustos'ta Yenikapı'da düzenlenecek "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılarak birer konuşma yapmaları için davet gönderdi.

Edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga imzasıyla AK Parti Genel Sekreteri Abdulhamit Gül, CHP Genel Sekreteri Kamil Okyay Sındır ile MHP Genel Sekreteri İsmet Büyükataman'a, üç genel başkanın 7 Ağustos'ta Yenikapı'da yapılacak "Demokrasi ve Şehitler Mitingi"ne katılarak konuşma yapmaları için davet mektubu gönderildi. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap