Başkent Doğalgaz'da son teklifler alınıyor

ÖİB'nin gerçekleştirdiği nihai pazarlık görüşmelerinde, şirketin yüzde 80 oranındaki hissesi satış yöntemiyle özelleştirilecek.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ANKARA - Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından ihalesi yapılan, daha sonra iptal edilen Başkent Doğalgaz Dağıtım'da son teklifler, bugün alınacak.

İhalesi tartışma yaratan şirketin Özelleştirme İdaresi Başkanlığı (ÖİB) tarafından gerçekleştirilecek nihai pazarlık görüşmelerinde, şirketin yüzde 80 oranındaki hissesi satış yöntemiyle özelleştirilecek. ÖİB, şirket sermayesi 700 milyon lira olan Başkent Doğalgaz Dağıtım Anonim Şirketi'nde bulunan yüzde 80 oranındaki 560 bin adet hisseyi satış yöntemiyle özelleştirmek için 13 Mayıs 2010 tarihinde ihaleye çıktı. Kapalı zarf içinde teklif alma ve görüşmeler yapmak suretiyle pazarlık usulüyle gerçekleştirilecek ihaleye katılabilmek için teklif sahiplerinden, 20 milyon dolar geçici teminat alınacak. Öte yandan, Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin özelleştirilmesi için ilk ihale 2008 yılının Mart ayında Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleşmişti. İhalede en yüksek teklifi 1 milyar 610 milyon dolarla Global Yatırım Energaz, ikinci en yüksek teklifi de Elektromed vermişti.

En yüksek teklifi veren her iki şirketin de yükümlülüklerine yerine getirememesi üzerine ihale iptal edilmişti. Belediye, şirketin 50 milyon dolarlık teminat mektubunun nakte çevrilmesi için işlem başlatmış, ancak şirket karşı dava açmıştı. Daha sonra, Resmi Gazete'de yayımlanan kararla Başkent Doğalgaz Dağıtım AŞ'nin yüzde 80 hissesine tekabül eden Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na ait hisselerin özelleştirme kapsam ve programına alınarak, ihalenin ÖİB tarafından gerçekleştirileceği karara bağlanmıştı. Kararla söz konusu hisselerin başka bir işleme gerek olmadan ve bedel alınmaksızın ÖİB'ye devredildi, şirketin belediye ile olan ilişkisi kesilerek ÖİB'ye bağlandı ve söz konusu hisselerin satış yöntemiyle satılması için özelleştirme işlemlerine başlandı.

Bu arada, ÖİB tarafından özelleştirme neticesinde elde edilen gelirlerden, özelleştirme giderlerinin düşülmesinin ardından, BOTAŞ ve Hazine'ye olan borçların ödemesi yapıldıktan sonra, arta kalan tutar belediyeye aktarılacak. Özelleştirme işlemleri iki yıl içinde tamamlanacak.

İstikrarlı büyüme dikkat çekiyor

2037 yılına kadar geçerli olan 30 yıllık doğalgaz dağıtım lisansına sahip Başkentgaz’ın, 1,2 milyon abonesi bulunuyor. Geçen yıl 2.1 milyar metreküp doğalgaz satışı gerçekleştiren şirket, 8 bin kilometre boru hattına sahip ve binin üzerinde doğalgaz dağıtım istasyonu işletiyor. Şirket, hem abone sayısında hem de doğalgaz satış hacminde istikrarlı bir büyüme gösterirken, 2003 ve 2009 yılları arasında abone sayısı ve doğalgaz satış hacmindeki yıllık ortalama artış sırasıyla yüzde 9.7 ve yüzde 8.2 olarak gerçekleşti.

 

Bu konularda ilginizi çekebilir