15 °C

Batman'da DBP'li başkanın da aralarında olduğu 26 kişi tutuklandı

Sason İlçesi'nde operasyon alanına girdikleri gerekçesiyle gözaltına alınan, Batman Belediye Eş Başkanı Akel'inde arasında olduğu 26 kişi tutuklandı

Batman'da DBP'li başkanın da aralarında olduğu 26 kişi tutuklandı

Batman'ın Sason İlçesi kırsalında devam eden operasyon alanına girdikleri gerekçesiyle 18 Eylül günü gözaltına alınan, aralarında Batman Belediye Eş Başkanı DBP'li Gülistan Akel'in de bulunduğu 26 kişi tutuklandı.

Sason İlçesi'nde, aralarında Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir, Eş Başkan Gülistan Akel, Beşiri İlçe Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, İkiköprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut, DBP İl Başkanı Mehmet Candemir ile HDP İl Başkanı Rojda Sürücü'nün de bulunduğu 83 kişi, Valilik tarafından güvenlik bölgesi ilan edilen ve operasyonların sürdüğü alana girdikleri gerekçesiyle 18 Eylül Cuma günü akşam saatlerinde jandarma ekipleri tarafından gözaltına alındı.

Gözaltına alınan 83 kişiden 56'sı, ifadeleri alındıktan sonra dün sabah serbest bırakılırken, savcılığa çıkarılan 27 kişi, tutuklama talebiyle sevk edildikleri nöbetçi mahkemede bugün akşam saatlerine kadar ifade verdi. 15 avukatın savunduğu Batman Belediye Eş Başkanı Gülistan Akel, Beşiri İlçe Belediye Başkanı Mustafa Öztürk, İkiköprü Belde Belediye Başkanı Osman Karabulut, DBP İl Başkanı Mehmet Candemir ve HDP İl Başkanı Rojda Sürücü'nün de aralarında bulunduğu 26 kişi, akşam saatlerinde tutuklandı. Batman Belediye Başkanı Sabri Özdemir ise 'adli kontrol' kararı ile serbest bırakıldı.

Bu arada Sason Adliyesi'nde yargılama devam ederken, salon dışında da HDP ve DBP'liler oturma eylemi yaptı. Dün serbest bırakılan 56 kişi de oturma eylemi yapan partililere katıldı. 

645654-orta.jpg

HDP Batman Milletvekili Ayşe Başaran, tutuklama kararının hukuk skandalı olduğunu söyleyerek, "Seçilmiş arkadaşlarımıza uygulanan tutuklama kararı hukuk skandalıdır, hukuk katliamıdır. Savaşın olmaması için mücadele veren insanların tutuklandığı tek yer her halde Türkiye'dir. Biz hiçbir zaman tutuklamalardan ve operasyonlardan korkmadık, korkmayacağız. Türkiye'de savaşın durması için mücadelemizi sürdüreceğiz" dedi.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap