16 °C

Baykal: Mayın bahane, bu bir kiralama anlaşmasıdır

CHP Lideri, sınırdaki mayınlı arazilerin temizlenme şekline yönelik eleştirilerini sürdürdü

Baykal: Mayın bahane, bu bir kiralama anlaşmasıdır

 

 

 

 

 

ÇORUM -  CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesiyle ilgili, "Bu konu, mayın konusu değil. Bu konu, Türkiye topraklarının yarım asır kiralanması konusu. Mayın bahanesi, inandırıcı olmayan gerekçesi, kulpu, kulpu... Bu bir kiralama anlaşmasıdır" dedi.

Baykal, 29 Mart'ta yapılan belediye başkanlığı seçimi iptal edilen ve 7 Haziranda seçimlerin yenileneceği Çorum'un Mecitözü ilçesinde CHP ilçe başkanlığının önünde parti otobüsünden vatandaşlara hitap etti.

Konuşmasında, Suriye sınırındaki mayınlı arazilerin temizlenmesi konusuna değinen Baykal, bu toprakların temizlendikten sonra yabancı bir firmanın kullanımına bırakılmasına karşı çıktı.

Türk firmalarının dünyanın en karmaşık inşaatlarını yaptıklarını ifade eden Baykal, "Dünyanın en zengininden en fakirine hiçbir ülkesi 'Mayınımı temizle, toprağım yarım asır senin olsun' dememiştir. Böyle bir ülke yok" diye konuştu.

Mayınlı arazinin konumu açısından önemine dikkati çeken Baykal, buranın İsrailli bir firmaya verilmesinin de yanlış olduğunu savundu. Baykal, şöyle devam etti:

"Bizimkiler İran ile bir anlaşma yapmışlar: 'Senden şu kadar doğalgaz alacak, bu miktarı alamazsak açıkta kalan miktar doğalgazı almış gibi ödeyeceğiz' demişler. Geride kalan yılda taahhüt ettikleri miktarı almamışlar, arada 700 milyon dolar fark var. Şimdi onu ödüyorlar. AKP'nin yanlış bir imza atması sonucu 700 milyon dolar İran'a ödüyoruz. Suriye sınırındaki mayınları temizlemeye paramız yok. 'Sen temizle 50 yıl kullan diyorlar', böyle bir şey yok. Bu konu, mayın konusu değil. Bu konu, Türkiye topraklarının yarım asır kiralanması konusu. Mayın bahanesi, inandırıcı olmayan gerekçesi, kulpu, kulpu... Bu bir kiralama anlaşmasıdır. Meclis'e onun için getiriyorlar. Hükümet isterse mayın konusunda anlaşma yapar. Ama toprakların kiralanması konusunda anlaşma yapamaz. Toprakların kiralanması hakkı hükümette değildir, millettedir, Meclis'tedir. Biz topraklarını kiralayacak millet miyiz? İşte kulp diye taktılar, 'Param yok'. Ne param yok? Topraklarımızı bir Orta Doğu ülkesine kiraya vermeye değer mi Allah aşkına?"

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap