13 °C

Bayram trafiğine havadan denetim

Bayram tatili dolayısıyla yollarda yaşanan yoğun trafik, havadan ve karadan denetleniyor.

Bayram trafiğine havadan denetim

ANKARA - Emniyet Genel Müdürlüğü, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla özellikle büyük şehirleri birbirine bağlayan ana yollarda trafik, havadan ve karadan denetleniyor.

Emniyet Genel Müdürlüğü Havacılık Dairesi Başkanlığı ve Trafik Uygulama ve Denetleme Dairesi Başkanlığı, Bayram tatiline çıkan vatandaşların oluşturduğu trafik yoğunluğu nedeniyle olabilecek kazaların önüne geçebilmek için koordineli bir çalışma yapıyor.

Polis ekipleri, Havacılık Dairesi Başkanlığı'na ait helikopterlerle, anayollarda bayram tatili dolayısıyla artan trafiği izlemeye aldı. İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Adana, Kayseri, Sivas ve Samsun yolunda 8 ekiple, Bolu, Afyon ve Adana yolunda ise 3 ekiple helikopterle havadan denetim yapılıyor. Helikopter ekibi tarafından havadan denetlenen karayolu trafiğinde, trafik kazalarını, yoğunluğu ve kural ihlallerini karadaki ekiplere bildirerek gereken önlemlerin alınması sağlanıyor.

Hız sınırını aşan, şerit ihlalinde bulunan araç sürücülerine, helikopterdeki ekibin ihbarının ardından, karadaki polis ekipleri müdahale ediyor. Helikopter ekibi, ayrıca trafik kuralı ihlallerinin yanı sıra tır, kamyon ve tanker gibi ağır tonajlı araçların yoğunluğu nedeniyle trafik akışının yavaşladığı noktaları da karadaki ekiplere bildirerek, bu ekiplerin trafiği çok daha hızlı bir şekilde kontrol altına almasını sağlıyor.

Denetimler arttırıldı

Emniyet Genel Müdürlüğü yetkilileri, bayram tatiline çıkan vatandaşların yollarda araç trafiğini arttırdığını belirterek, denetimlerin sıklaştırıldığını bildirdi.

Emniyet yetkilileri, helikopterlerle, söz konusu yol güzergahlarında trafik kuralı ihlali yapan sürücülerin izlemeye alındığı ve karadaki polis ekiplerinin de helikopter ekibinin verdiği bilgi doğrultusunda trafik kuralı ihlalinde bulunduğu belirlenen sürücülere cezai işlem uyguladığınıbelirtti.

Havadan denetimin, bu yıl ilk defa bayram tatilinden sonra da devam edeceği bildirildi.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.