11 °C

Bayramda İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli olacak

İETT otobüsleri, metro, tramvay, Taksim-Kabataş füniküleri ile İDO'nun şehir hatları vapurları yüzde 50 indirimli hizmet verecek

Bayramda İstanbul'da ulaşım yüzde 50 indirimli olacak

 

İSTANBUL - İstanbul'da İETT otobüsleri, metro, tramvay, Taksim-Kabataş füniküleri ile İDO'nun şehir hatları vapurları, Ramazan Bayramı süresince yüzde 50 indirimli hizmet verecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, İstanbulluların 30 Eylülde başlayacak Ramazan Bayramını rahat ve huzurlu geçirebilmesi için bir dizi önlem alındığı bildirildi.

Açıklamada, belediye meclisinin aldığı karar uyarınca İETT otobüsleri, metro, tramvay, Taksim-Kabataş füniküleri ile İDO'nun şehir hatları vapurlarının 3 günlük bayram süresince yüzde 50 indirimli hizmet vereceği belirtildi.

Açıklamaya göre, İETT, arife ve bayram günlerinde artacak yolcu yoğunluğuna paralel olarak otobüs sefer sayısını artıracak ve hizmetlerin aksamaması, normal ve ek seferlerin de düzenli olarak yapılması için gereken bütün tedbirleri alacak. Vatandaşlar da İETT ile ilgili sorunlarını "212-245 07 20" numaralı telefona iletebilecek.

Bu kapsamda Ulaşım A.Ş. de bayram tatili süresince tam kadro ve tam filo hizmet verecek. Bayram süresince metro, hafif metro ve tramvay seferleri, öğleden önce seyrek, öğleden sonraları ise sıklaştırılarak gerçekleştirilecek. Ulaşım A. Ş. tarifeli seferler dışında, artan yolcu yoğunluğuna bağlı olarak ek seferler düzenleyerek, İstanbulluların rahat seyahat etmesini sağlayacak. Ayrıca bayram süresince güvenlik önlemleri de en üst düzeyde tutularak kontroller sıklaştırılacak.

Vatandaşlar, her türlü sorun ve şikâyetlerini, Ulaşım A.Ş'nin "212-444 00 88" numaralı telefonuna ve "www.istanbul-ulasim.com.tr" adresine bildirebilecek.

İDO da bayram süresince artacak yoğunluğa paralel olarak vatandaşların rahat ulaşımını sağlamak için gerekli düzenlemeleri yapacak. Her bayram olduğu gibi sefer sayılarını artıracak ve rezervasyon tarihlerini genişleterek vatandaşlara hizmet verecek.

Vatandaşlar, İDO ile ilgili şikâyetlerini de "212-444 44 36" numaralı telefona iletebilecek ve aynı numaradan rezervasyon yaptırabilecekleri gibi bilet satışını da gerçekleştirebilecek.

Ayrıca biletler, tüm Varan Turizm acentelerinden de temin edilebilecek ve İDO'nun ücret tarifesi ve sefer programı "www.ido.com.tr" adresinden görülebilecek.

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi (İSKİ) de İstanbul'a bayram boyunca tam kapasiteyle su verecek, olabilecek su arızası ve kanal tıkanmasıyla ilgili tedbirleri ve nöbetçi ekip sayısını artıracak.

Vatandaşlar, İstanbul genelinde su ve kanal tıkanmaları için "Alo 185" ve "212-588 38 00 / 212-321 00 00" numaralı telefonlara müracaat edilebilecek.     

İtfaiye ekipleri de her zaman olduğu gibi 24 saat görev başında olacak.

Diğer birimlerin alacakları tedbirler

Boğaziçi İmar Müdürlüğü, bayram süresince görev yapacak ekiplerin sayısını arttırarak, tatil nedeniyle kaçak yapı ve gecekondu yapımına izin vermeyecek.

Sağlık İşleri Müdürlüğü, bayram süresince görev yapacak 1 doktor, 1 zabıta ve 1 sağlık memurundan oluşan nöbetçi ekip, mesai saatlerinde Unkapanı Hıfzıssıhha Binası'nda hazır bulunduracak.

Vatandaşlar, sağlık konusundaki şikayetlerini de "212-513 36 12" numaralı telefona bildirebilecek.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Zabıta Müdürlüğü, bayram süresince ekip sayısını normal günlere kıyasla arttırarak görev yapacak ve zabıta ekipleri, ilçe zabıta birimleriyle koordineli olarak kent genelinde denetimler gerçekleştirecek, sokaklarda dolmuş, taksi ve minibüsleri denetleyecek.

Yolcu trafiğinin yoğun olacağı otogar, hava alanı ve yolcu salonlarının periyodik kontrolü için görevli sayısı artırılırken, ana arterler ve ara meydanlarda da denetimler sıklaştırılacak. Ayrıca, nizam, intizam, temizlik kontrolleri ile çevreye zarar veren seyyar satıcıların denetimleri de zabıta ekiplerince yapılacak.

Vatandaşlar, zabıta konusundaki dilek ve şikayetlerini "212-521 84 65" numaralı telefona iletebilecek.

Acil Yardım ve Can Kurtarma Müdürlüğü, bireysel ve toplumsal acil hastalık, kaza, tabii afetler, yangın, göçük ve yaralanmalarda hayati önem taşıyan hastalık durumlarında mümkün olan en kısa sürede ilk tıbbi yardımı yapmak üzere hazır bekleyecek. Sağlık Komuta Merkezi'nde ve tüm acil yardım istasyonlarında yeterli sayıda sağlık ekibi ve ambulans bulundurulacak.

Mezarlıklar Müdürlüğü, normal mesai saatinden önce mezarlıkları ziyarete açacak. Bayram süresince mezarlıklarda kontrol yapacak ekipler oluşturacak, dilencilerin ziyaretçileri rahatsız etmemesi için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışmalar yapacak ve halkın ziyaretlerini rahat gerçekleştirebilmesi için gerekli tedbirleri alacak. Ayrıca bayram süresince cenaze işlemlerini aksatmadan devam ettirecek.

Park ve Bahçeler Müdürlüğü, yeşil alanların, çocuk parklarının ve mesire yerlerinin bakım ve gözetimini yaparak, bayram süresince yeşil alanların tahrip edilmesini önlemek için Zabıta Müdürlüğü ile koordineli çalışacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap