24 °C

Bekir Bozdağ'dan Menbiç açıklaması

Menbiç operasyonuyla ilgili açıklama yapan Bozdağ, "Menbiç’te diplomatik çabalarımızın netice vermesi, Türkiye’nin sahada güçlü olduğunu da göstermektedir" dedi.

Bekir Bozdağ'dan Menbiç açıklaması

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Menbiç'teki operasyona ilişkin açıklamalarda bulundu.

"Şu anda birlikler bağımsız devriyeye başladılar. Adı adım içeri girilecek. Alanın tamamen temizlenmesinden sona işler mutabakat çerçevesinde devam edecek" ifadelerini kullanan Bozdağ şunları söyledi:

"O da bölgenin yönetimi gibi konular. Menbiç'te diplomatik çabaların netice vermesi Türkiye'nin masada da güçlü olduğunu göstermektedir. Silahlı çözüm arzu ettiğimiz çözüm değil. Ama mecbur kaldığımız bu adımı atmaktan çekinmedik. Şu anda diplomatik bir çözümü adım adım hayata geçiriyoruz. Elimizde bir takvim var ne kadar sürede çıkarılacaklarına dair. 90 günlük bir takvim var. Hem Türk hem ABD askeri birlikleri bağımsız devriye gezmeye başladılar. Bir kademeden sonra birlikte devriye gezmeye dönecek. YPG'li PYD'li teröristlerin ayrılmasını birlikte yapacağız. Menbiç'in yönetimi nasıl olacak bununla ilgili de teknik çalışmalar devam ediyor. Yerel yönetimde kimlerin yer alacağına ABD ve Türkiye beraber karar verecek. En geç 90 günde bitmesi planlanıyor."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap