12 °C

”Belge gerçekse de tanzim edilmişse de bunu vahim buluyorum”

Toptan, Genelkurmay Başkanlığında hazırlandığı iddia edilen belgenin gerçekliği ya da sahteliğinin netleşmesini istedi

”Belge gerçekse de tanzim edilmişse de bunu vahim buluyorum”

 

ANKARA - TBMM Başkanı Köksal Toptan, Genelkurmay Başkanlığında hazırlandığı iddia edilen belgenin gerçekliği ya da sahteliğinin netleşmesini isteyerek, "Belge gerçekse de tanzim edilmişse de bunu vahim buluyorum. Türkiye'de kurumlar arası çekişmeyi ve çatışmayı tetiklemek için bir takım gayretlerinin olmasını hoş karşılamak mümkün değil. Ancak bizi memnun eden şey; toplumun bütün kesimlerinin böyle bir gelişme karşısında sergilediği duruştur" dedi.

Toptan, TRT Türk'te canlı yayınlanan programda, soruları yanıtladı.

Türkiye'de belge tartışması yaşandığı anımsatılarak, bu belgenin neyi ifade edeceğinin sorulması üzerine Toptan, belgenin, bu haliyle bir şey ifade etmediğini söyledi.

Belgenin varlığı ya da yokluğunun, inceleme sonucunda ortaya çıkacağına işaret eden Toptan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Fakat Türkiyem adına üzülüyorum, Türkiyem bu tartışmaları hak etmiyor. Demokratik olgunluğa erişmesi bakımından, demokrasi kültürünün yerleşmesi bakımından, reformları gerçekleştirmiş olan yönü bakımından, AB'ye ciddi şekilde hazırlanan bir ülke, bölgesinin en güçlü bir ülkesi olarak Türkiye bunu, bu tartışmaları hak etmiyor.

Burada bizi mutlu eden işin bir başka yönü var. Şayet bu belge gerçekse, buna karşı toplumun bütün kesimleri bir cephe halinde durdu. Bundan gurur duymak lazım. Demokrasimizin gelmiş olduğu noktayı teyit etmesi bakımından altını çizmek lazım. Asker, Hükümet, bütün siyasi partiler, toplumun diğer kesimleri karşı çıkıyor. Böylece çok net bir duruş, demokrasiyi Türkiye'ye getirme bakımından, çok önemli bir noktayı aştığımızı düşünüyorum; belge tartışmaları nedeniyle."

Belge netleşmeli

TBMM Başkanı Toptan, bunun mutlaka açıklığa kavuşturulması, belgenin gerçek veya sahte olduğunun netleşmesi gerektiğini vurguladı.

Böyle bir niyeti "vahim" karşıladığını dile getiren Toptan, belge gerçekse, bunun vahim olduğunu kaydetti. Toptan, böyle bir şeyi, bugünün Türkiye'sinde düşünülmesini bile fevkalade yanlış ve tehlikeli bulduğunu belirtti.

Toptan, belge doğru değil, tanzim edilmişse, bunu da vahim bulduğunu vurgulayarak, "Hala Türkiye'de kurumlar arası çekişmeyi ve çatışmayı tetiklemek için bir takım gayretlerinin olmasını hoş karşılamak, hoş bulmak mümkün değil. Bizi memnun eden şey; toplumun bütün kesimlerinin böyle bir gelişme karşısında sergilediği duruştur. Onu çok önemsiyorum" diye konuştu.

Toptan'ın konuşmasında öne çıkan ifadeler ana başlıklarıyla şöyle:

-"Ruhban Okulu, eski statüsünde açılacak ise anayasanın 24. maddesi, şu haliyle buna engel."

-"Şayet Ruhban Okulu ilgilileri, Ruhban Okulunun bir devlet üniversitesine doğrudan ya da bir Devlet Üniversitesinin İlahiyat Fakültesine bağlı olmasına razı olsalar, hiçbir sorun yok. Ama bildiğim kadarıyla ona yanaşmıyorlar"

-"Sadece siyasi iradeyle bunun çözülmesi mümkün değil."

-"(Kıbrıs'ta) umulur ki bir anlaşmaya varılır. Ama doğrusunu isterseniz çok da umutlu olduğumu söyleyemem."

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.