8 °C

Belgeler sızdırılmış

İçişleri Bakanı Güler, internet ortamında yayımlanan Reyhanlı ile ilgili belgelerin bilgisayarlar çökertilerek alınmadığını söyledi.

Belgeler sızdırılmış

ANKARA - İçişleri Bakanı Muammer Güler, İsveç Göç ve İltica Bakanı Tobias Billström ve beraberindeki heyetle makamındaki görüşme öncesi basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bilgisayar korsanı Redhack grubu tarafından yayımlanan belgenin anımsatılması üzerine, bu konuyla ilgili Bakanlıktan ayrıntılı bir yazılı açıklama yapılacağını belirterek, şöyle devam etti:

"Oradaki belgeler Jandarma Genel Komutanlığına ve diğer birimlere nisan ayından itibaren gelen ikaz mahiyetindeki bilgileri ihtiva etmektedir. Oradaki bilgiler Jandarma Genel Komutanlığı bilgisayarına girilerek, o sistem çökertilerek alınmış bilgiler değildir. Özellikle onu belirtiyorum. Bir il jandarma komutanlığının ast birliklere göndermek üzere olduğu bu evrakları orada görevli ve kimliği belirlenmiş kişinin cep telefonuyla fotoğrafını çekerek email yoluyla o bilgisayar korsanlarına ulaştırdığı tespit edildi. Olayla ilgili tahkikat devam ediyor."

Orada ele geçen, bahsedilen bilgilerin bir kısmının farklı terör örgütlerinin bazı yerlerdeki eylem hazırlıklarına ilişkin istihbari bilgileri ifade ettiğini vurgulayan Güler, "Reyhanlı'ya ilişkin kısımları da var ancak bizim Reyhanlı olayıyla ilgili kimin yaptığı konusunda hiçbir tereddütümüz yok zira yapılan soruşturmada zaten kimin getirdiği, kimin bombayı koyduğu, nerede kiminle görüştüğü, paraların nereden verildiği bu konu açıktır" diye konuştu.

Bakanlık da aynı açıklamayı yaptı

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "Jandarma Genel Komutanlığı İstihbarat Daire Başkanlığına ait olduğu ileri sürülen Hatay'ın Reyhanlı ilçesindeki patlamayla ilgili birtakım gizli belgelerin bilgisayar korsanlarınca ele geçirildiği" iddialarına yönelik, "Ele geçirildiği iddia edilen belgelerin Reyhanlı ilçesinde 11 Mayıs'ta meydana gelen patlamayla hiçbir ilgisinin olmadığı" bilgisine yer verildi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap