9 °C

Belirsizlik artıyor ama yönetici stresi düşüyor

Grant Thornton'un gerçekleştirdiği iş yerinde stres araştırmasına göre, ekonomik krizin devamıyla birlikte, iş dünyası liderleri karşılaştıkları sıkıntı verici durumları daha iyi yönetmeye başladı.

Belirsizlik artıyor ama yönetici stresi düşüyor

İSTANBUL - Bağımsız denetim, vergi ve danışmanlık firması Grant Thornton'un gerçekleştirdiği iş yerinde stres araştırması sonuçlandı.

40 ülkeden yaklaşık 6 bin üst düzey yöneticinin katılımı ile gerçekleşen araştırmanın sonuçları, ekonomik çalkantılar ve belirsizliğe rağmen, geçtiğimiz 12 ay içinde stres seviyelerinde artış beyan edenlerin oranının, bir önceki yıla göre, azaldığını gösteriyor. Araştırmaya Türkiye'den katılan yöneticilerin durumu hayli ilginç çünkü dikkat çekici bir azalma söz konusu. 2012 sonuçlarında, geçilen 12 ay içinde stres seviyelerinin arttığını belirtenlerin oranı net yüzde 63 iken, 2011 sonunda bu oran yüzde 24'e kadar geriledi. 2010'da, global ortalama yüzde 45 iken, 2011'de yüzde 28'e düştü. En şaşırtıcı sonuç ise Avrupa'dan. İçinde bulundukları tüm olumsuzluklara rağmen 2010 sonunda yüzde 40'lık grup artış belirtirken, 2011 sonunda bu oran yüzde 22'ye düşüyor.

Sonuçları değerlendiren Grant Thornton Türkiye Vergi ortaklarından Emin Taylan, artan belirsizliğe rağmen stres oranında düşüş olmasının kendisi için sürpriz bir sonuç olduğunu belirterek, ekonomik krizin devamıyla birlikte, iş dünyası liderlerinin karşılaştıkları sıkıntı verici durumları daha iyi yönettiklerini ve daha gerçekçi ve erişilebilir hedefler ile üzerlerindeki stresin etkisini daha az hissetmeye başlamış olabileceklerini ifade etti.

Yaşanan stresin kaynağı sorulduğunda, Türkiye'den katılan yöneticilerin yüzde 28'i performans hedefleri yanıtını verirken, yüzde 20'si rakip aktiviteleri olarak cevap veriyor. Hemen ardından yüzde 19 ile ofis içi politikalar cevabı gelirken, bir sonraki dikkate değer sonuç yüzde 16 ile iş yaşamı ve özel yaşam dengesini kuramamak olarak ortaya çıkıyor.

Tatil arttıkça stres azalıyor

Türkiye'den katılan yöneticilerin verdikleri cevaplarda 2010 yılında tatil yapılan ortalama gün sayısı 11 iken, 2011'de 17'ye yükseliyor. Tatil yapılan gün sayısının artmasıyla yaşanan stresin azalması arasında bir bağ kurulabileceğini belirten Taylan, tatil yapılan gün sayısında gözlenen yaklaşık yüzde 55'lik artışın yönetici açısından belli bir güven sembolize ettiğini, işleyiş ve süreçlerde bir oturmuşluk göstergesi olabileceğini ve bunun da yaşanan stresteki azalma için bir sebep ifade edebileceğini belirtti.

Rapor sonuçlarına göre, Japonya  (5), Çin (7)ve Tayland (8) gibi en az tatil yapan ülkelerin, stres seviyesinde en çok artış ifade eden ülkeler olması da anlaşılabilir bir durum. Diğer taraftan, 2011 yılında en fazla tatil yapan ülkeler olan Hollanda (22), Rusya (36) ve Danimarka(25) stres seviyesinde en az artış ifade eden ülkeler. Stresten arınmanın başlıca yolları arasında yüzde 33'lük bir grup spor/egzersiz yapmayı belirtirken, yüzde 32'si ev dışında yapılabilecek aktivitelerle stresini attığını belirtiyor.

Hemen ardından ise yüzde 31 ile ev içi hobiler gelirken yüzde 24'ü tatil yaparak stresten kurtulduğunu ifade ediyor.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.