11 °C

BM'de Turkish Lounge'ın açılışını yaptı

Dışişleri Bakanı Davutoğlu: "Hepimiz BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajedinin sona erdirilmesi için acil adım atmasını bekliyoruz"

BM'de Turkish Lounge'ın açılışını yaptı

 

WASHINGTON - Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Hepimiz BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajedinin sona erdirilmesi için acil adım atmasını bekliyoruz" dedi.
     Davutoğlu, BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson ile Güvenlik Konseyi'nin girişinde yer alan Turkish Lounge'ın açılışını yaptı. Açılışa, diplomatlar ve gazeteciler yoğun ilgi gösterdi.
     Bakan Davutoğlu, burada yaptığı konuşmada, Suriye'de, Filistin'de, Somali'de, Mali'de ve dünyanın birçok köşesinde insani trajediler yaşandığını belirterek, "Biz BM'nin yürütme organı olarak Güvenlik Konseyi'nin, bir krize ilişkin karar çıkarmak için üç yıl beklemeden etkili bir şekilde çalışmasını ve Turkish Lounge'ın barış için güzel inisiyatiflerin başarıldığı yer olmasını umuyoruz" ifadesini kullandı.
     Türkiye'nin küresel ve bölgesel barış ile BM'nin misyonuna daha fazla katkı sunmak istediğini kaydeden Davutoğlu, BM sisteminde daha etkin çalışma ve daha görünür olmanın Türkiye'nin dış politikasının bir prensibi olduğunu söyledi.
     Turkish Lounge'da bulunan çinilerin Türkiye'nin estetik yönünü gösterdiğini dile getiren Davutoğlu, Turkish Lounge'ın bir köşesinde yer alan Kadeş Antlaşması'nın yazılı olduğu kitabenin de bugünün sorunlarına çözüm için önemli mesajlar içerdiğini belirtti.
     BM'ye ve barış için çalışan herkese hizmet etmeyi sürdüreceklerini kaydeden Davutoğlu, uzun müzakereler için Turkish Lounge'da Türk kahvesinin de ikram edileceğini söyledi.
     Davutoğlu, İstanbul'un BM'nin merkez şehirlerinden birisi olmasını arzuladıklarını da ifade etti.
     Gazetecilerin Suriye konusundaki sorularına ise Davutoğlu, "Hepimiz BM Güvenlik Konseyi'nin Suriye'deki trajedinin sona erdirilmesi için acil adım atmasını bekliyoruz" dedi.
    
     -"Bütün acil servislerin dinlenme salonuna ihtiyacı vardır"-
    
     BM Genel Sekreter Yardımcısı Jan Eliasson da Turkish Lounge'ın Türkiye'nin BM'ye yaptığı katkıların güzel bir örneği olduğunu ifade ederek, Türkiye'nin "En Az Gelişmiş Ülkeler (EAGÜ), Somali ve insani yardım" konularında BM'ye önemli katkılar sağladığını ifade etti.
     Eliasson, "BM Güvenlik Konseyi, dünyanın 'acil servisi' olarak adlandırılır. Bütün acil servislerin dinlenme salonuna ihtiyacı vardır. Güvenlik Konseyi üyeleri dünya barış ve güvenliği için çalışırken burada dinlenecekler. Bu Lounge, kültür, tarih, güzellik ve özgünlüğü barındırıyor. Bir tek eksiği var: Türk kahvesi. O nerede-" diye sordu.
     Davutoğlu da Turkish Lounge da Türk kahvesinin de olacağını çünkü bir fincan kahvenin 40 yıl hatırı olduğunu dile getirdi ve Eliasson'a Türk kahvesi ikram etti.
     Dışişleri Bakanı Davutoğlu, açılışın ardından yenilenen Güvenlik Konseyi Salonunu da eşi Sare Davutoğlu ile inceledi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap