20 °C

Borusan ABD'ye tesis kuruyor

Enerji sektörü için ABD'de çelik boru üretecek fabrika kuracak olan Borusan Mannesmann, tesis ile sektöründe küresel bir oyuncu haline gelecek. Tesis 2014'de üretime başlayacak.

Borusan ABD'ye tesis kuruyor

 

 

 
 
İSTANBUL - ABD pazarına yoğun olarak enerji sektöründe kullanılan nitelikte boru ihracatı gerçekleştiren Borusan Mannesmann, pazara ve müşterilerine daha yakın olmak amacıyla bu ülkede "yerel üretici" olmaya karar verdi. Bu amaçla, ABD'de yıllık 300 bin ton kapasiteli bir boru üretim tesisi kurulacak. Yatırım maliyeti 150 milyon dolar olan tesis, petrol ve doğalgaz arama, çıkarma kuyularında ve nakil hatlarında kullanılan türdeki çelik boru ihtiyacına yönelik üretim yapacak. Şirketin, çelik fiyatlarına bağlı olarak ABD'de 500 milyon dolar ciro elde etmesi hedefleniyor. 
Borusan Mannesmann'ın 2014 yılının ikinci yarısında üretime girmesi planlanan tesisi, ABD'nin özellikle son yıllarda artan kaya gazı üretiminde kullanılan en yeni ve ileri sondaj teknolojisine uygun kalın etli ve yüksek mukavemetli boruların üretimini yapabilecek şekilde tasarlandı. Tesis, yaklaşık 500 dönüm arazi üzerinde kurulacak ve tam kapasiteye ulaştığında 350 kişiye istihdam olanağı sağlayacak
Yatırımın kamuoyuna duyurulması dolayısıyla düzenlenen toplantıda konuşan Borusan Holding CEO'su Agah Uğur, söz konusu yatırımın, Borusan Mannesmann'ı ABD pazarının yerel üreticilerinden biri haline getirirken, aynı zamanda global ölçekte bir şirket olma yönünde bir dönüşümün de ilk adımı olacağını belirterek, bugüne dek ihracat başarısıyla adından söz ettiren bir Türk firmasının, ABD gibi rekabetçi bir pazarda yatırım yaparak global rekabette varlığını güçlendireceğini söyledi. Uğur, bir Türk şirketinin ABD'de sıfırdan sanayi tesisi kurmasının çok sık rastlanan bir şey olmadığını ifade ederek, bunun aynı zamanda kendine güveni gösterdiğini kaydetti. Uğur, yeni yatırım için şu anda 2 eyalette (Teksas ve Oklahoma) pazarlık yaptıklarını, her iki eyalette de arsalarını seçtiklerini, daha iyi teşvik veren eyaleti tercih edeceklerini bildirdi. 
 
ABD'de çelik boru yatırımı yapan ilk Türk şirketi
Türk sanayisinde bir ilke imza atarak ABD'de çelik boru yatırımı yapan ilk Türk şirketi olduklarını ifade eden Uğur, "İtalya'da otomotiv boruları üreten fabrikamızdan sonra yabancı bir ülkede ikinci kez yatırım yapıyoruz. Amerika pazarına büyüklüğü ve kalite anlayışından ötürü stratejik ve uzun vadeli olarak bakıyoruz. ABD'nin enerji politikalarındaki olumlu değişim ve kaya gazı teknolojisindeki gelişmeler, küresel durgunluğun yaşandığı bu dönemde bile yatırım yapma kararımızı hızlandırdı" diye konuştu. ABD enerji politikasının ciddi boyutta değiştiğini dile getiren Uğur, ''ABD kendi kendine yetebilme hedefiyle yola çıktı. Kaya gazı ile ilgili bir açılım gerçekleşti. Biz de buna kayıtsız kalamazdık. Amerika'ya ithal edilen toplam yıllık sondaj borusu tonajının yüzde 8'ini Türkiye'den gönderiyoruz" dedi. 150 milyon dolarlık yatırımın üçte birinin özkaynakla, üçte ikisini de uzun vadeli finansmanla sağlayacaklarını bildiren Uğur, "Uzun vadeli paket, kredi teminiyle ilgili yerel kaynakları, Türkiye'deki kaynakları kullanabiliriz. Finansman konusunda çeşitli alternatiflerimiz var. Finansman konusunda rahat olduğumuzu söyleyebilirim. İlk hedef, ABD'den alınacak kredi miktarını maksimize etmek. Ekipman kredisini almak en kolayı" şeklinde konuştu. Uğur, Türkiye'de otomotiv sektörüne yönelik yatırımlarında kapasite artışına gideceklerini, 15 bin civarındaki kapasite artışının, bugünkü üretimin yüzde 35'ine tekabül ettiğini bildirdi. 
 
1 milyar dolar ciro dışardan gelecek 
Borusan Mannesman'ın 800 milyon dolar cirosu bulunduğunu, cironun yüzde 60'ının ihracattan geldiğini bildiren Uğur, "2016 yılında tam kapasiteye geçtiğimizde, çelik fiyatlarında büyük bir oynama olmadığını takdirde 800 milyon dolarlık ciroyu 1.3 milyar dolara çıkartmış olacağız. Bu rakamın da 1 milyar doları Türkiye dışından gelecek" dedi. Yatırımın 2014'ün ikinci yarısında faaliyete başlayacağını bildiren Uğur, tesisin ihtiyacı olan 2 misli arsa aldıklarını söyledi. Türkiye'den ABD'ye ihracat da yaptıklarını anlatan Uğur, ABD'de iyi bir boru üreticisi oldukları zaman segmentlerde de bazı çalışmaları olabileceğini kaydetti.  Borusan Mannesmann İcra Kurulu Başkanı Semih Özmen de, enerji borularının gelecek vaat eden bir pazar olduğunu belirterek, "Bu yatırım gerçekleştiğinde küresel planda daha güçlü ve daha rekabetçi olacağız. Borularımızın üzerinde artık 'Made in USA' yazacak" dedi. 
 
ABD pazarında başarılı yükseliş
Borusan Mannesmann, son üç yılda petrol ve doğalgaz arama, çıkarmada kullanılan boruları ABD pazarına ihraç eden en büyük uluslararası firmalardan biri haline geldi. Toplam ihracatının yüzde 40'ını ABD'ye gerçekleştiren Borusan Mannesmann, 2009'da bu ülkeye olan 90 milyon dolar seviyesindeki ihracatını, teknik ve ticari alanda yapılan atılımlarla bu yıl 184 milyon dolara yükseltti. 
 
 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap