20 °C

Bozdağ: Yanlış olan terör örgütleriyle iş birliği yapmaktır

ABD'nin Menbiç'ten çekilmeyeceği ile ilgili açıklamasına tepki gösteren Bozdağ, "Yanlış olan, bölgede bir terör koridoru kurulmasına destek olacak adımlar atmaktır. Türkiye ile işbirliği ve dayanışma yerine terör örgütleriyle iş birliği ve dayanışma içine girmektir" dedi.

Bozdağ: Yanlış olan terör örgütleriyle iş birliği yapmaktır

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, "Afrin'den son 48 saat içinde gelen haberlerden kaygı duyduklarını" ifade etmiş, ayrıca ABD'nin Menbiç'ten çekilmeyeceğini duyurmuştu. 

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ Washington yönetiminin Zeytin Dalı Harekatı'na yönelik bu sözlerine Twitter hesabından tepki gösterdi.

Bozdağ yaptığı paylaşımlarda şu ifadeleri dile getirdi:

"Son açıklamaları da göstermektedir ki ABD; Zeytin Dalı Harekatı’nın nedenlerini,hedeflerini ve mahiyetini hala ya anlamamış ya da anlamak istememektedir. Bilinmelidir ki; Zeytin Dalı Harekatı, masum sivillere veya Kürtlere karşı bir harekat değildir; terör örgütlerine karşı bir harekattır; bölgeyi terörden arındırmayı,halkı terörün baskı ve zulmünden kurtarmayı, bölgeye huzur, barış, güven/istikrar getirmeyi hedefleyen bir harekattır. Zeytin Dalı Harekatı’nın DEAŞ ile mücadeleyi zayıflattığı iddiası, temelsizdir; yalandır. DEAŞ terör örgütünün en çok eylem yaptığı ülkelerden biri Türkiye’dir; DEAŞ’a karşı en etkili,en samimi ve en kararlı mücadele eden ve DEAŞ’a en büyük darbe vuran ülke de Türkiye’dir. Terörle mücadeleyi zayıflatan ve terörle mücadeleye zarar veren asıl yanlış;DEAŞ terör örgütüyle mücadele kılıfı altında,bölgede PYD/YPG terör örgütlerinin SDG kılıfıyla desteklenmesidir; DEAŞ’ı bahane ederek PYD/YPG’nin silahlandırılmasıdır,eğitilmesidir."

Dışişleri'nden ABD'nin Afrin açıklamasına tepkiDışişleri'nden ABD'nin Afrin açıklamasına tepki

ABD Dışişleri'nden Afrin açıklamasıABD Dışişleri'nden Afrin açıklaması

"Asıl yanlış olan, bölgede bir terör koridoru/terör devleti kurulmasına destek olacak adımlar atmaktır; Türkiye’nin kaygılarını ve uyarılarını dikkate almamaktır; Türkiye ile işbirliği ve dayanışma yerine terör örgütleriyle işbirliği ve dayanışma içine girmektir." diyen Bozdağ, "Zeytin Dalı Harekatında, sivillere zarar verilmemiştir; sivillerin su, gıda, ilaç ve benzeri insani ihtiyaçlara erişimine hiç bir zaman engel olunmamıştır;şu anda da bölgedeki sivil halkın bu anlamda bir sorunu yoktur;sorun oluşmaması için de her tür tedbir alınmıştır.Türkiye,sivillere zarar vermeden,yerleşim yerlerini yakıp yıkmadan ve bölgede tahribata yol açmadan bir askeri harekatı başarıyla yürütmüştür. Bundan dolayı Türkiye’yi takdir etmesi gerekenlerin;hala yalan ve yanlış bilgilerle algı oluşturmaya çalışmaları,Türkiye düşmanlığıdır. Türkiye, kınayıcının kınamasına bakmadan, kimseden de takdir beklemeden doğru olanı yapmaya ve bildiği doğru yolda ilerlemeye devam edecektir" şeklinde ifadeler kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap