19 °C

Bozdağ'dan operasyon açıklaması

Adalet Bakanı Bozdağ, emniyete yönelik operasyonda bugün başlayan ikinci dalga için, "Eğer süreç usül mevzuatına uygun işliyorsa orada sorun yoktur. Önemli olan sürecin sağlıklı işlemesidir" dedi

Bozdağ'dan operasyon açıklaması

İSTANBUL - Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, bu sabah 2. ayağı başlayan Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’nin emniyete yönelik operasyonu hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Yargı süreçlerine ilişkin değerlendirmeler yapmayı doğru görmediğini ifade eden Bakan Bozdağ,  "Süren bir adli süreç var. Eğer süreç usül mevzuatına uygun işliyorsa orada sorun yoktur. Önemli olan sürecin sağlıklı işlemesidir. Ama bu süreçlerle ilgili bazı çevreler bakımından algı operasyonu yapıldığını görüyoruz. Algı operasyonlarıyla yargılama faaliyetlerini etkilemek doğru değil" ifadelerini kullandı.

Bozdağ, açıklamalarına şöyle devam etti:

Bir sürü hadise oldu, Ergenekon oldu 17-25 Aralık... Soruşturmalarda biz bunu görüyoruz. Diyoruz ki "Bırakın soruşturma hukuka uygun şekilde ilerlesin. Hepimiz onun sonuçlarını bekleyelim" diyorum.

"Bizimle bir alakası yok bunların"

Hakim ve savcıların soruşturulması usulü farklı. Onlarla ilgili farklı bir usül var. Bizim bir planlamamız yok. Bizimle bir alakası yok bunların. Soruşturma vesaire varsa yetkili olanlar görevlerini yapar.

"Yargının içerisinde Gülen'e bağlı ifadesini duydukça üzülüyorum"

Yargı üzerinde HSYK'nın etkisi şüphesiz çok büyük. Ben HSYK Başkanı ve Adalet Bakanı olarak savcılarımızın şucu bucu olarak görülmesini yanlış görüyorum. Bir kısmının şuradan buradan algılanmasından rahatsızım. Yargının içerisinde Gülen'e bağlı ifadesini duydukça üzülüyorum. Bu yargı sadece milletin yargısıdır. Bunun dışında hiç kimseye bağlı olmamalıdır. Savcılar cumhuriyetin savcısıdır. Bunların başka yerlere bağlılıkla hareket ettiklerini söylemeleri kabul edilebilir değildir.

Maalesef toplumda bu kabul de var. Yargının üzerindeki Gülen gölgesini, kaldıracak olan şey anayasa ve yasalarda yapılacak değişiklikler değildir. Biz ne değişiklik yaparsak yapalım bu değişecek gibi gözükmüyor. Ancak yargılar hakimler kaldırabilir. Tabi HSYK seçiminde o tür hesap kitap yapanlara sandıkta verecekleri doğru cvapla kaldırabilirler. Noktayı görev yapan hakim ve savcıların koyacağını inanıyorum.

Ben sayın milletvekillerimizin parlementodaki çalışmalarını iyi bilenlerden birisiyim. ama ana muhalefet partilerinin hepsi bir araya geldiler, çatı aday gösterdiler. 13 parti beni destekliyor diyor ama hiçbir parti adı vermiyor. Ama bakıyorsunuz muhalefet vekilleri parlamentoyu çalıştırmamak için bir ayak diretmeleri var. Ak Parti'nin arazide yeteri kadar çalışan insanlar var. Bizim sayımız arazide çalışmaya da elverişli durumda. Bence muhalefet partilerin vekilleri araziye inmemek için Meclis'i açık tutalım diye düşünüyorlar. Bu kanun komisyonda görüşüldü, her şey söylendi. 
  

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.