20 °C

BTK'dan 'dinleme' iddialarına cevap

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe tarafından öne sürülen "Türkiye'de halen Başbakan dahil herkesin dinlendiği" iddialarına cevap geldi

BTK'dan 'dinleme' iddialarına cevap

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), telefon dinlemesi yapmak gibi bir görevlerinin bulunmadığını bildirdi.

BTK Basın ile İlişkiler Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, kurumun Anayasa ve yasaların kendisine verdiği yetkiler çerçevesinde faaliyet gösterdiği ifade edildi.

Açıklamaya, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Orhan Öğe'nin bugün basına yansıyan Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu'na yönelik açıklamalarının gerçekleri yansıtmadığı savunularak şöyle devam edildi:

"Bunlar, kurumumuzu yıpratmaya yönelik açıklamalardır. Kamu görevi yerine getiren şahsa yakışmayacak, devlet geleneğine ve teamüllerine aykırı açıklamalardır. BTK'nın telefon dinlemesi yapmak gibi bir görevi bulunmamaktadır. Mevzuatlar çerçevesinde ve mahkeme kararları doğrultusunda telefon dinlemeleri kanunda kendisine bu görev verilenler tarafından yapılmaktadır."

BTK’nın yabancı teknolojilerle 4G lisanslarını vereceğine yönelik beyanların da gerçeği yansıtmadığı belirtilerek, "İhale şartnamesine göre işletmeciler tarafından 4G sisteminde kullanılacak yazılım ve donanımın Türk firmalarından temin edilmesi zorunluluğu bulunmaktadır. Buna ilaveten 3G ihalesinde olmayan yüzde 15 yerli ürün kullanma zorunluluğu da getirilmiştir" ifadeleri kullanıldı.

"Kınıyoruz"

Açıklmada ayrıca 4G lisansı alan işletmecilerin çalıştırmakla zorunlu oldukları Ar-Ge elemanı sayısının 750’ye çıkarıldığı belirtilerek, şunlar kaydedildi:

"BTK tarafından 4G yetkilendirmesi kapsamında getirilen düzenlemelerle yerli teknoloji üretimi yapan firmaların motive edilmesi ve yerli teknoloji üretiminin geliştirilmesi hedeflenmiştir. BTK'ya yönelik 'yabancı vendorlar yönetiyor' ithamı asla kabul edilemez, Kurum çalışanlarını zan altında bırakan, hayal mahsulü, gerçeklerle uzaktan yakından alakası bulunmayan, hezeyan türü açıklamalardır. Bu açıklamaları kınıyor ve şiddetle reddediyoruz. Bu açıklamalara karşı gerekli her türlü yasal yollara müracaat edilecektir."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap