Bu plajlarda denize girilebilir

Ege ve Marmara Denizi'nin Balıkesir kesimindeki sahillerden alınan deniz suyu numunelerinde, 88 plajdan 87'sinde denize girilebileceği tespit edildi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Balıkesir'in Ege ve Marmara denizlerine kıyısındaki ilçelerinden ilçelerinden alınan deniz suyu numunelerinin analizlerinde, 88 plajdan 87'sinde denizin yüzmeye elverişli olduğu belirlendi. 

Balıkesir Halk Sağlığı Müdürlüğünün "2015 Yılı Yüzme Suyu Analiz Listesi"nden derlenilen bilgilere göre, Ege ve Marmara denizlerine kıyısı olan ve denize girilen 88 noktada ölçüm yapıldı. 

Kuzey Ege'nin turizm merkezlerinden Ayvalık, Burhaniye, Gömeç, Edremit, Akçay ve Altınoluk, Güney Marmara'da ise Erdek, Marmara ve Avşa Adası'ndaki plajlarda yapılan ölçüm analizlerinde, 88 noktadan sadece birinde denize girilemeyecek boyutta kötü sonuçlar ortaya çıktı. 

Yüzme Suyu Kalitesi Yönetmeliğinde belirtilen mikrobiyolojik parametreler çerçevesinde deniz sularında, "toplam koliform", "fekal koliform" ve "fekal streptekok" arandı. 

Bu yıldan itibaren "toplam koliform" sınır değeri 1000/100 mililitreden 500/100 mililitreye, "fekal koliform"de ise 200/100 mililitreden 100/100 mililitreye çekildi. 

Bu parametrenin uygulandığı plajlardan sadece Burhaniye'deki Havran Çayı Dereağzı noktasından alınan ölçüm sonuçları "kötü" çıktı. Kalan plajların hepsinde denize girilebilir sonucu elde edilirken, 7 plajdaki suyun parametrelerinin orta derecede olduğu belirlendi. 

Ölçüm yapılan 88 plajdan 37'si "toplam koliform", "fekal koliform" ve "fekal streptekok" paremetlerinin "sıfır" çıkması nedeniyle en temiz yerler olarak dikkati çekti. 

Balıkesir'in en çok tercih edilen plajlardan Avşa Adası, Burhaniye Ören, dünyaca ünlü Sarımsaklı ile Ayvalık'ın halk plajları, Akçay ve Altınoluk plajlarının deniz suları "girilebilir" düzeyde bulundu. 

"Toplam koliform", "fekal koliform" ve "fekal streptekok" sonuçları, kılavuz değerlerin altında ise "iyi kalitede su (girilebilir)", kılavuz değerler zorunlu değer arasında "orta kalitede su (girilebilir)", zorunlu değerlerin üzerinde ise "kötü kalitede su (girilemez)" değerlendirmesi yapılıyor. 

Bu konularda ilginizi çekebilir